1800 тона оборудване са демонтирани от блокове 1 и 2 в АЕЦ Козлодуй
Инспекция на Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) е оценила като много добра работата на Държавно предприятие „Радиоактивни отпадъци“ (ДПРАО). Това съобщи пред журналисти главният инженер на предприятието Ира Стефанова.
Само през тази година са демонтирани 1800 тона оборудване от блокове 1 и 2 на АЕЦ „Козлодуй“, които не работят от 2002 г. и са в процес на извеждане от експлоатация, като се демонтира огромно количество оборудване от машинните зали. Блокове 3 и 4 са спрени през 2006 г., а лицензията им като съоръжения за управление на радиоактивни отпадъци, които подлежат на извеждане от експлоатация, бе получена от ДПРАО на 26 февруари.
Първите два блока са прехвърлени от АЕЦ „Козлодуй“ към ДПРАО от 2008 г. насам. Допреди няколко години реални дейности по демонтаж не е имало, тъй като блоковете са държани в готовност. През април месец предприятието ще получи лиценз за извеждане от експлоатация на блокове 1 и 2, без което не може да се пристъпи към демонтаж на самите реактори, от които е премахнато отработеното ядрено гориво.
Стефанова уточни, че ДПРАО е преизпълнило работната си норма за 2012 г. още месец преди края на годината.
30 млн. лева могат да дойдат от продажба на оборудване
„Около 30 млн. лева могат да дойдат от продажбата на оборудване за повторна употреба на заинтересовани електроцентрали, основно в Русия и бившия съветски блок. Става въпрос за части от турбогенератори, кондензатори и други елементи от неядрената част“, информира
Пламен Петков, главен инженер на блокове 1 и 2.
В ТЕЦ „Марица- Изток 2“ вече от две години успешно работи генератор от АЕЦ „Козлодуй“.
Детайлите, които не могат да се продадат като оборудване втора употреба, се продават за скрап чрез търг. За да се случи това ДПРАО получава специално разрешение от Агенцията за ядрена регулиране (АЯР), за да може оборудването да излезе извън централата след освобождаването му от регулация. Очаква се скоро да бъдат продадени акумулаторните батерии за аварийно захранване на блок 1 и 2 на лицензирана фирма за рециклиране.
„От юни 2012 досега са демонтирани 1575 елемента, като всеки от тях получава специална идентификационна карта с уникален код. Всичко, което не е радиоактивно и е освободено от регулация, ще бъде продадено “, каза инж. Петков.
Демонтажът на някои елементи е изключително трудоемък, тъй като те често тежат над 100 тона. За премахването и преместването на турбогенератор в машинната зала на блок 1 са били необходими две седмици подготовка, обучение на персонала и сдвояване на два крана, за да могат да поемат тегло от близо 150 тона, обясни инж. Петков.
Приходите – обратно във Фонд „Радиоактивни отпадъци“
През втората половина на 2012 г. за скрап са продадени 1400 тона оборудване, които са донесли 540 хол. лв. на ДПРАО. Цялата печалба, която е над определения от икономическото министерство бюджет на ДПРАО обаче се връща обратно във Фонд „Радиоактивни отпадъци“ (ФРАО). От фонда обаче предприятието е използвало едва 40 хил. лв. през 2012 г., тъй като получава финансиране от Европейската банка за възстановяване и развитие.
Когато започнат дейностите по демонтажа на самите реактори, ДПРАО ще може да ползва средства и от фонда за извеждане ядрените мощности от експлоатация.
Днес на среща в Министерство на икономиката енергетиката и туризма (МИЕТ) е бил обсъден бюджетът на предприятието за периода 2014 – 2016 г., информира Маргарита Коркинова, финансов директор на ДПРАО. За последния тригодишен период за дейностите по Националното хранилище за радиоактивни отпадъци (НХРАО) предприятието е получило 18 млн. лв. Очаква се скоро да започнат дейностите и по блокове 3 и 4, като с тяхното начало и заедно с работите по първите два блока ДПРАО ще получава от фондовете около 38 млн. лв.