pixel

Алгоритмите осигуряват икономично намаляване на CO2

В проекта „Smart Quartier Karlsruhe-Durlach“ система от термопомпи, фотоволтаици и блокови топлоелектроцентрали поема енергийното снабдяване на съществуващите жилищни сгради. Това се контролира с помощта на изкуствен интелект. Така трябва да се намалят наполовина емисиите на CO2.

Икономическа ефективност и намаляване на CO2 – това са двата критерия, които определят посоката в проекта „Smart Quartier Karlsruhe-Durlach“. Иновативна концепция за енергийно снабдяване на съществуваща многофамилна сграда има за цел да комбинира и двете.

Kомплексът от сгради се състои от 175 жилища, в които живеят 350 души, които консумират около 350 мегаватчаса електроенергия и 1200 мегаватчаса топлина годишно. Новата енергийна концепция включва фотоволтаични системи, които са инсталирани на покривите на всички сгради. Три от къщите са свързани с локален топлопровод, в който две блокови топлоелектроцентрали на природен газ подават топлина. Две сгради се обслужват от децентрализирани системи с термопомпи.

Според Fraunhofer ISE досега термопомпи рядко са били използвани в съществуващи жилищни сгради. Интеграцията им в такива сгради е технически взискателна по отношение на нивото на температурата, наличието на топлинни източници и доставката на възобновяема електроенергия. Проектът се нарича „Smart“, тъй като петте сгради са свързани помежду си, а централната система за управление на енергията контролира топлинния генератор  с помощта на изкуствен интелект (AI). Това се използва за откриване на грешки. С помощта на подходящи алгоритми системата разпознава, когато има отклонения от нормалната работа и отчита това. Като система за самообучение, с течение на времето тя ще бъде по-способна да разпознае, когато нещо не върви по план.Изкуственият интелект (AI) поддържа оперативната оптимизация. Например, енергийните натоварвания могат да се прогнозират въз основа на прогнозите за времето и с помощта на AI методи.

За да приспособи концепцията към съществуващите условия, Fraunhofer ISE проведе симулации. „Резултатите от симулацията показват, че интелигентната интеграция и на трите технологии води до спестяване на CO₂ от над 50% в сравнение с текущото състояние и в същото време до високо ниво на икономичност за оператора“, казва експерта по проекта Лемле. Икономиите се дължат главно на електричеството, генерирано от фотоволтаичните системи и блокови електроценрали. „Ние сами ще произвеждаме около две трети от електричеството, от което се нуждаем в квартала“, допълва Ламле. „В същото време електричеството се връща обратно в мрежата. По този начин балансът на CO2 също може да бъде подобрен. „Според сегашното състояние работата по проекта трябва да бъде завършена изцяло през март 2021 г.

Може да харесате още...