Батерия от черупки на яйца
Черупките от яйца обичайно се изхвърлят. Но защо? Този въпрос си задават австралийски изследователи, които имат невероятна идея за тази суровина. Когато яйцата се варят, тънката ципа от вътрешната страна на черупката се превръща в проводящ материал. Изследователите счукват черупките, към получения прах добавят свързващо вещество, като така полученият материал разстилат на фолио, което се използва като електрод на батерията.
Тази нова батерия трябва да бъде значително по-евтина от всички, познати досега. Хората по целия свят ядат милиарди яйца годишно, чиито отпадъци могат успешно да се използват за добри цели. Стремежът на учените е създаване на мощна батерия от евтини или дори безплатни суровини. В продължение на години Manickam Minakshi от Murdoch University работи върху развитието на евтини батерии. През 2012 г. той създава батерия на базата на солена вода, която има подобни характеристики на литиево-йонна батерия. Въпреки това, тази разработка не прави пробив, тъй като тази батерия изисква редовна поддръжка.
Сега стремежът на екипа е да съчетае батерията със солена вода с електродите от прах от яйчни черупки и да намери начин да направи този вид батерия в голям мащаб, което ще бъде решение за нуждите от съхранение на енергия в света.