pixel

Бъдещето на горивата – Зелен мазут

Създаденият в България продукт, сертифициран като зелено нано клъстерно гориво за енергийни инсталации, с търговско име „Зелен мазут“, е повече от нефта.

Причините – не се добива, а се произвежда; технологията за производство е чиста; газовите емисии при изгарянето му са сравними само с тези на природния газ; не изисква изграждане на нови мощности, а може да замени проектното гориво (въглища, газ, мазут, дизел) на всяка работеща ТЕЦ; по-калорично е от нефта; себестойността е по джоба на всяка централа; съответства на директивите за намаляне употребата на фосилни горива и климатичните промени. Това обяснява Пеню Донев от „Грийн Енержи Проект”, създатели на иновативното гориво Зелен мазут (BlackGreenOil) (www.blackgreenoil.eu).

Тези твърдения навярно не са новост нито за държавните органи и институции, нито за част от представителите на енергийния отрасъл.

 Екипът предлага „ТЕЦ Варна“ да пробва замяната на въглищата със Зелен мазут, като промишлените изпитания ще са безплатни. Според създателите на иновативното гориво замяната на „мръсните“ въглища с чисто гориво е възможна, газовите емисии ще са в нормите, а енергията от ТЕЦ-а ще е конкурентна на свободния пазар. Но отговор не получават, а вече 2 години централата е затворена.

Според изчисленията на екипа създал Зеления мазут, ако „Топлофикация София“ премине на иновативното гориво, само от разхода за природен газ ще пести 200 млн. лева годишно. За пет години предложенията са останали без отзвук.

Българският енергиен пазар е силно деформиран, смята Донев. Енергийните компании са на върха по активи и доходи, а по печалби – последни. Енергетиката ни, с каквито и програми да се въоръжи, гледа само назад – как да погаси стари задължения, загуби, глоби, щети. Предстои да изгубим още десетки мегавати мощности за производството на електричество, а колкото и да ни останат, те отдавна не са конкурентоспособни дори на съседните ни пазари. Само иновациите ще позволят страната да преодолее енергийната бедност, хронично небалансираните разходи за производство на електричество с цените за потребителите и експорта, да си осигури независимост от вноса на енергоносители.

България си има свой нов енергоносител. А това вече си е иновационен пробив. Защото:

– може да бъде произвеждан там, където има нужда от него, което си е чиста енергийна независимост;

– може да замени конвенционалните горива без инвестиции в ТЕЦ, а това отменя вноса на енергоносители – особено висококалорийните въглища и газ;

– специализирани лаборатории на университети, БАН и МОСВ, съпровождат с изследванията си създаването на Зеления мазут и са документирали качествата му и чистотата на газовите емисии (десетки, дори стотици пъти под европейските норми), което прави ненужни инвестициите в екология за ТЕЦ в страната, според МЕ възлизащи на 840 млн. евро за сероочистките;

– СО2 емисиите ще намалеят чувствително на фона на очаквания ръст в цените на закупуваните квоти;

– електроенергията, произведена от Зелен мазут, би била по-конкурентоспособна от тази на газовите централи, даже при сегашните цени, което ще гарантира на отрасъла значим дял в експорт;

– правата на интелектуална собственост и спестените емисии могат да се превърнат във финансов актив.

Енергийното богатство и независимост не се коренят в спестовността и самоограниченията, а в шанса да изпитваме откритията и да впрегнем силата на иновациите, веднага, когато са попаднали в ума и ръцете ни, казва Донев. И това не е провокация, а пожелание, защото иновациите няма да ни чакат да узреем за тях. Особено във време, в което  по света всички търсят алтернативи в енергетиката и чистите горива.

Зеленият мазут не е последната дума на групата „Грийн Енержи Проект”. През декември м.г. негова модификация бе внедрена и  работи в дизелов генератор за ток в централа на НЕК. Този успех накарал един от колегите на Донев да напълни резервоара на джипа си с dGBO (дизелов ЗеленМазут). Резултатът? Колата е в движение, даже филтър не е сменян, но създателите на горивото не смятат, че то утре ще е по бензиностанциите. Предстои  доста изследователска и развойна работа с производители на двигатели за транспорта и енергетиката, докато се появи на бензоколонките. А за екипа създал Зеления мазут,  ще е чест, ако горивото тръгне на пазара от България, а  използването му у нас бъде част от бъдещата рентабилност на енергетиката ни.

economic.bg

Може да харесате още...