Биполимер произвежда електричество от отработена топлина
Компанията Poligy, базирана в Дюселдорф, е прехвърлила биметалния принцип върху пластмасите. Разработчикът на системата Мартин Хубер представя биполимер, който превръща отпадъчната топлина или дори инфрачервеното излъчване от слънцето в кинетична енергия, която може да се използва за производство на електроенергия.
Биполимерите са конструирани по същия начин като биметалите, които се деформират при нагряване и се връщат в първоначалната си форма след охлаждане. Новото попълнение в тази добре позната система се състои от дълга ивица от пластмаса, подсилена с въглеродни влакна (CFRP), на която е положен тънък слой полибутилен терефталат (PBT). CFRP трудно се разширява при нагряване, докато PBT притежава обратните свойства. Така биполимерът се деформира, за да балансира различните сили. Сега, компанията иска да използва тази мощност за захранване на генератор за производство на електроенергия.
Площ от 12 квадратни метра, покрита с биполимерни генератори, ще има мощност от един киловат. Преди това обаче системата трябваше да бъде доведена до готовност за серийно производство. Но това ще отнеме известно време, докато това се случи.“ Досега няма такава ниска цена, която да произвежда зелена електроенергия от отпадъчна топлина при температури от 50 до 200 градуса по Целзий“, казва Хубер. За разлика от слънчевите клетки, производството на биполимерни генератори не струва твърде много. PBT може да бъде ламиниран към CFRP, което се извършва с добре познати към днешна дата машини.
За повече информация: Poligy