pixel

Близо 200 млрд. долара за извеждането от експлоатация и компенсациите по АЕЦ „Фукушима“

Около 100 млрд. долара ще струва извеждането от експлоатация на реактори 1 – 4 на АЕЦ „Фукушима Дайичи“. Около 200 млрд. долара ще струва цялото начинание по обезопасяване на авариралата електроцентрала, но компанията TEPCO още не е изразходвала дори половината от този бюджет. Това каза Такафуми Ихара, мениджър на ядрената програма на японската компания TEPCO, по време на Central & Eastern Europe Nuclear Decommissioning and Waste Management Congress 2016, който се провежда днес в София.

В четвъртък световните агенции обявиха, че японското правителство е удвоило прогнозата си за разходите, в това число извеждане от експлоатация и компенсации на над 188 млрд. долара (21,5 трилиона йени).

Поддържането на т. нар. ледена стена в почвата около електроцентралата, за да се спре заразяването на подпочвените води, се финансира отделно от японското правителство.

По думите на Ихара се обмислят варианти за това как да се постъпи с около 15 хил. т използвано гориво. Единият вариант е след преработка да се използва в АЕЦ „Ома“, а другият е да се премести в хранилище извън границите на АЕЦ „Фукушима Дайичи“. Ихара представи плановете за заравяне на различните видове радиоактивни отпадъци, като най-силно радиоактивните ще са на дълбочина от над 300 м.

Охлаждането на реакторните ядра се поддържа със затворена циркулационна система с вода. В резултат на всички предприети мерки концентрацията на радиоактивни материали в морето е намаляла през последните години, а целта е да не се изпуска повече заразена вода, или тя да не напуска защитните вълноломи около централата.

Над 1 реактор е поставен временен саркофаг, а нивата на радиацията се измерват от дистанционно управлявана лодка-робот. Към 10 ноември, след поставянето на защитното покрити, покривът и стените на реактор 1 са демонтирани при стриктни мерки за задържане на радиоактивния прах.

В реактор 2 замърсяването е било по-голямо, което е направило влизането и безопасното разглобяване на оборудването и сградата по-сложни, имало е проблеми и с достъпа. Дейностите по извеждане от експлоатация и на 3 реактор са в ход. Предстои над него да бъде монтирано стоманено покривало, което ще бъде частично сглобено извън електроцентралата, за да се спести време и работа на място. В реактор 4 също са премахнати части от сградата, като е изградена структура за съхранение на използваното гориво от горивните басейни. Строителството ѝ е отнело 11 месеца.

В момента всички реакторни ядра са стабилни и охладени, но количествата заразена вода продължават да нарастват ежедневно, информира Ихара. Около 320 куб. м вода на ден са необходими за охлаждането само на реактор 1. За третирането ѝ се използват методи за абсорбиране на цезия и обезсоляване.

Един от основните проблеми пред ТЕРСО е с подземните води и опазването им, защото след като водата премине през цикъла за охлаждане на реакторите, на дъното се събират нови количества заразена вода. Изграден е специален байпас за подземните води, идващи от съседните склонове, за да се избегне контакт с радиоактивната вода от охладителните системи. Освен това са направени своеобразни „ледени стени“ около електроцентралата чрез замразяване на почвата с течен азот. Замразяването е започнало на 31 март тази година. Към момента стената работи изключително ефективно, като не позволява на радиоактивни подземни води да изтичат от границите на електроцентралата в морето, сочат данните на TEPCO.

За премахването на останките от ядрено гориво се обмисля да се използва частично или пълно потапяне във вода, заяви представителят на ТЕРСО.

Всеки ден в централата работят около 6000 души.

publics.bg

Може да харесате още...