pixel

Централизирано отопление: каскадни системи или единичен газов котел

romstal

Какво представляват каскадните системи? По какво се различават от единичните котли? Какви предимства се получават при инсталиране на каскадна система?

И с двете решения е възможно да се получи отопление и битова гореща вода, но има някои разлики по отношение на производителността, енергоспестяването и поддръжката. Зададохме нашите въпроси на инж. Йордан Георгиев от Ромстал България.

Как да разберете дали е удобно да се използва каскадна система или единичен котел?

Трябва да направим предпоставка: говорим за системи с малка мощност, но със сигурност по-голяма от 35 kW – обикновено тези, които присъстват в етажната собственост, където откриваме централизирани жилищни системи, в които, независимо дали е налична каскадна система или единичен котел, всички апартаменти се отопляват от едно котелно помещение.

Както при всички системи, от съществено значение е да се разбере максималната мощност, необходима за отопление и производство на битова гореща вода за цялата сграда. След като се установи максималната мощност, трябва да се провери и минималната. Тези два параметъра са от съществено значение, за да се определи дали е подходящо да се инсталира един уред или няколко уреда в каскада.

Защо капацитетът на модулация се променя в зависимост от това дали е инсталиран един уред или няколко котела?

romstal

Каскадната система като цяло е в състояние да гарантира широк диапазон (модулация) между минимална и максимална мощност и следователно е по-гъвкава и отговаряща на различни нужди, като например тези, свързани с броя на обитателите, които могат да варират във времето. За да го обясним, нека си представим, че се нуждаем от котел с максимална мощност 500 kW, оборудван със съотношение на модулация 1:10; следователно минималната изходна мощност ще бъде 50 kW (500/10), докато, ако са инсталирани 10 котела с мощност 50 kW със същото съотношение на модулация 1:10, общата модулация на каскадната система ще бъде между 500 kW (всичките 10 котела в експлоатация при максимална мощност) и 5 kW при работещ само един котел на минимална мощност.

Въпреки че този аспект несъмнено е силна страна, не може да се каже априори, че каскадната система е за предпочитане пред един котел. Трябва да се направят редица съображения, тъй като и двете системи имат плюсове и минуси.

Можете ли да обясните предимствата на единичните котели?

В случай, че има само един котел – който си представяме например 100 kW за средна етажна собственост – техникът по поддръжката ще трябва да работи само с един уред, поради което е възможно разходите за етажната собственост да бъдат свързани с операциите върху само един уред.

Освен това система с един уред обикновено е по-проста за управление, тъй като е оборудвана с едно управление, един димоотвод и една циркулационна помпа. Също така всички системни аксесоари трябва да бъдат свързани само към един котел.

Ами ако предпочитам каскадна система с 3 котела по 33kW?

romstal

Ако се постигне същата максимална мощност с каскадна система, както видяхме в предишния пример, ще се получи по-голяма модулация. В този случай, с три котела от 33 kW и модулация 1:10, предвидена в описания по-горе пример, минималната мощност на системата ще бъде 3,3 kW, следователно общата модулация ще е между 100 kW и 3,3 kW, докато при единичния котел би имала стойности между 100 kW и 10 kW.

Освен това дори в случай на повреда на един от трите котела ще се получи по-ниска максимална мощност (66 kW), но като цяло системата ще продължи да работи, гарантирайки по-малко неудобства, докато чакате ремонта на системата с един котел.

От друга страна, сервизната фирма ще трябва да извършва профилактика на три котела.

Също така каскадният котел ще има вградена циркулационна помпа за 33 kW, но системата ще се нуждае също от помпа за 100 kW, така че със сигурност ще има нужда от допълнителна по-мощна циркулационна помпа от тази на отделните устройства, за да се гарантира цялостната работа на каскадната система.

И накрая, всеки котел има своя собствена електронна платка, но ще е необходимо външно управление, което да управлява запалването, изключването, редуването на котлите, за да се избегне неравномерното износване на трите котела и т.н. Всичко това трябва да бъде зададено от сервизния център, което изисква по-сложна намеса от тази при единичния котел.

В някои случаи се избира каскадна система по отношение на изискванията за пространство: един подов котел ще заема повече място и ако котелното помещение е тясно, може да бъде по-лесно да се поставят три индивидуални по-малки уреда на стената.

Бихте ли ни дали пример, в който обикновено е препоръчително да се инсталира каскадна система от газови котли?

Типичният пример е този на ваканционни кооперации с временна заетост. Нека си представим сграда с 15 апартамента, от които само 3 се обитават целогодишно, докато другите апартаменти се обитават само през няколко месеца в годината през ваканционните периоди. През периодите, в които сградата е обитавана от няколко кооперации, тя ще работи само с един котел и когато сградата е напълно заета, цялата каскадна система ще работи на пълно натоварване. Така ще се реализира значителна икономия на енергия в сравнение с единичен котел.

За повече информация – Romstal.

Може да харесате още...