pixel

Чужди компании ще довършат газовата връзка с Румъния

Чужди компании, а не български, заради които в последните месеци бяха прекратени редица търгове, ще довършат газовата връзка с Румъния за 3.9 млн. евро.

Договорът за изграждането на последния участък от 2 километра по дъното на река Дунав беше подписан в сряда с австрийската фирма „Хабау“, която е в консорциум с холандската „Ахак“.

Така след три години забавяне проектът най-после има шанс да бъде завършен и България да се свърже с европейската газова система. По договор работата трябва да бъде свършена за 119 дни и през август най-после да заработи първият интерконектор на България.

Проблемите около изграждането на този участък започнаха през 2013 г., когато малко преди връзката да бъде завършена, стана ясно, че има смачкана тръба по дъното на реката. В края на 2015 г. „Булгартрансгаз“, българският изпълнител на проекта, съвместно с румънската „Трансгаз“, обяви нова обществена поръчка за набиране на оферти.

Консорциумът, наел се да довърши газовата връзка, включва водещи европейски строители, заяви Георги Гегов, директор на „Булгартрансгаз“. Той допълни, че „Хабау“ е избрала български подизпълнители на проекта и договорите с тях вече са сключени. Сред тях е „ВП Газ“ и „няма фирма, свързана със събитията от последните месеци“, подчерта Гегов. Той уточни, че няма и участници, регистрирани в офшорни зони.

По връзката ще се подава до 500 млн. куб. м газ годишно

България ще може да получава до 0.5 млрд. куб. метра природен газ от Румъния веднага след като връзката бъде въведена в експлоатация. Това съобщи зам.-генералният директор на румънската газопреносна компания „Трансгаз“ Григоре Тарсар.

След като Румъния построи и компресорната станция „Подишар“, годишният капацитет ще се повиши до 1.5 млрд. куб. метра.

Тази връзка изпълнява един от приоритетите на правителството за диверсификация на източниците на природен газ. Чрез нея нашата система ще може да се свърже с европейската. Румъния има връзка с газопреносната мрежа на Унгария, обясни енергийният министър Теменужка Петкова.

В момента газопреносните мрежи на България и Румъния са свързани при точките Негру вода и Кардам. Оттам България получава газ от Русия. Тази връзка обаче не е реверсивна, а капацитетът й е запазен от „Газпром“.

Включването в проекта за втечнен газ

Теменужда Петкова посочи още, че работата на правителството в тази насока няма да спре дотук, визирайки работата по интерконектора с Гърция. По време на пазарния тест на IGB е станало ясно, че потенциалните търговци са резервирали по-голям от първоначалния капацитет на връзката. Първоначално той ще бъде 3 млрд. куб. метра на година. Капацитетът обаче може да бъде повишен до 5 млрд. куб. метра.

В момента страната обмисля участие и в проекта за терминал за втечнен газ край Александруполис, съобщи Теменужка Петкова.

Той беше обявен за проект от общностно значение на Европейския съюз и до голяма степен е обвързан и с проекта за IGB.

mediapool.bg

Може да харесате още...