pixel

Cold Tube предлага хладни предимства

Екип от изследователи от Канада, САЩ и Сингапур са разработили система за охлаждане, която използва охладена вода, циркулираща в тавана и стените. Въпреки че тези видове охлаждащи стенни панели са познати в индустрията, новата система се отличава с това, че не е необходимо да се комбинира със система за отнемане на влагата от въздуха.

Наречена Cold Tube, новата технология е създадена от група изследователи от Университета на Британска Колумбия, Принстънския университет, Калифорнийския университет в Бъркли и ETH центъра в Сингапур. „Cold Tube работи, като абсорбира топлината, идваща директно от човека, без да е необходимо охлаждане на въздуха около кожата му. Това води до значителни икономии на енергия”, споделя Адам Рисанек, аистент професор по екологични системи в Института по архитектура и ландшафтна архитектура към Университета на Британската Колумбия.

За да избегнат кондензацията, изследователите са поставили слой от пластмаса, който е предимно прозрачен за инфрачервено излъчване на 15 см пред панела, с десикант отдолу, който да запазва въздуха вътре в кутията сух.

През миналата година екипът изгради демонстрационен щанд на открито в Сингапур, като покани 55 човека да тестват системата и да споделят своите отзиви. Когато системата е била включена, повечето участници съобщават, че са се чувствали „хладно” или „комфортно”, въпреки средната температура на въздуха от 30°С. Панелите са останали сухи, благодарение на специална мембрана. „Тъй като Cold Tube прави така, че хората да се чувстват охладени, без да се налага да се изсушава въздуха около тях, можем да очакваме намаление до 50% от енергията, консумирана от стандартен климатик за охлаждането на идентично помещение. Системата е готова. Може да се използва в много открити пространства като летни панаири на открито, концерти, автобусни спирки и обществени пазари. Но истинската мисия е системата да се адаптира към употреба в затворени помещения, където обикновено се използва централна климатизация“, коментира Ерик Тейтелбаум, старши инженер в AIL Research, ръководил демонстрационния проект по време на заетостта му в ETH Сингапур.

В допълнение към спестяването на електроенергия, технологии като Cold Tube имат светло бъдеще, според съпредседателя на проекта Форест Мегърс, аистент професор в Принстънската Института по архитектура към Принстънския университет и Центъра за енергия и околна среда в Андлингер. Тъй като Cold Tube работи независимо от температурата и влажността в помещенията, е възможно да държим прозорците отворени през все по-горещите лета. Във време на пандемия  Cold Tube е определно полезна за здравето. „Идеята да останем охладени при отворени прозорци изглежда днес много по-ценна, отколкото преди шест месеца“, добавя Адам Рисанек.

Понастоящем екипът използва данните, събрани в Сингапур, за да актуализира своите прогнози за ефективността на Cold Tube в затворени пространства по целия свят. Учените планират да представят търговска версия на технологията до 2022 година.

Може да харесате още...