Датски учени разработиха по-благоприятни за климата водородни горивни клетки
Когато става въпрос за водородни горивни клетки, те са много скъпи заради съдържаниетo си на платина. Екип от учени от Катедрата по химия в университета в Копенхаген е разработил технология, която позволява на клетките да произвеждат толкова електричество, колкото и текущите им „колеги“, но без да се налага да се използват толкова много скъпа платина. Това ще е по-добре за околната среда, защото колите с водородни горивни клетки работят ефективно и не бълват смог или CO2.
В списание „Природни материали“ тримата учени от Университета в Копенхаген, Техническия университет Мюнхен и Института Макс Планк за изследвания на желязото описват подробно как са успели да произведат същото количество енергия колкото съвременнa горивна клетка, но само с една пета от нормалното количество платина.
Клетките генерират електроенергия чрез използване на водород и кислород в каталитична реакция, когато преминават през лист или филм от платина. Изследователският екип направил своя клетка с малки частици от метала, разположени по такъв начин, че да направи клетката по-ефективна. Оказало се, че подредбата на молекулите на платината изглежда е по-важна от размера им. Групата учени успели да направят катализатор, който произвежда осем Ампера за милиграм платина вместо един Ампер за милиграм, което е типично за стандартните водородни клетки днес.
Поради своята рядкост, платината е по-скъпа от златото. Тя се добива предимно в Южна Африка и някои области на Русия. През 2012 добивът на платина се изчислява на 179 метрични тона – за сравнение, добивът на злато за същата година възлиза на 2 700 т. В началото на десетилетието платината достигна цена от $1600 за тройунция, докато златото се продаваше за 1 300 долара за същото количество.
Способността за намаляване на потреблението на ценния метал не само ще извърви дълъг път към намаляването на общата цена на горивните клетки, но и ще направи водородните превозни средства по-популярна алтернатива на тези, задвижвани от изкопаеми горива.