pixel

Добиване на повече ток от слънцето с текстилни соларни клетки

textilesolar

Учени от немския институт Fraunhofer преставиха прототипи на текстилни слънчеви клетки, които се очаква да донесат още по-голяма ефективност в индустрията. Електричеството от слънцето все още представлява една съвсем малка част от брутното потребление на електроенергия, за което има множество причини. Някои повърхности не са подходящи за твърдите, налични в момента слънчеви решения. Така изследователите сега показват как биха могли да използват повече места за генериране на енергия.

Те са разработили текстилни слънчеви клетки на базата на тъкан от стъклени влакна. Техният процес се основава на методи, които коренно се различават от познатите ни за производство на твърди слънчеви клетки, защото изследователите не работят със стъкло или силиций, а за основа използват тъкан, върху която директно се полагат соларните клетки. Разбира се, тъканта сама по себе си не е конвенионална, тъй като освен че трябва да бъде с размери в пъти по-големи от нормалните, но трябва и да е устойчива на високи темеператури от 200 градуса по Целзий, понеже тя става толкова гореща по време на процеса на нанасяне на покритието.

textilesolar

Така бързо станава ясно, че тъканите от стъклени влакна отговарят на всички основни условия. Като втора стъпка учените нанасят покритието като грапав слой от вдлъбнатини и издатини посредством трансферен печат. След това те полагат електроди от проводим полимер и фотоволтаичен активен слой. И накрая, изследователите поставят защитен слой, така че климатичните условия да не увредят текстилните им клетки.

Учените вече имат много идеи за новата форма на производство на електроенергия. Тя би могло да се използва за тъкан за покриване на камиони, за да се намали консумацията на енергия или да се осигури самостоятелна мощност на ремаркетата. В допълнение към тези специални приложения, изследователите имат още по-големи визии. Те се надяват да покрият фронтовете на сградите със своя материал като неизползвани досега площи, за да увеличат процента на слънчевата енергия, използвана глобално.

Може да харесате още...