Добрата стара сода може да помогне за спиране на парниковите газове
Електроцентралите остават един от най-големите източници на въглероден диоксид (CO2), чиито емисии задържат топлината на Земята и правят планетата ни по-топла. Чуденето как да се справим с това доведе до зараждането на идеята за улавяне и съхранение на въглерода от комините – CCS. През последните години се развиха много стратегии за това улавяне, което беше определено като бъдещ инструмент за забавяне на глобалното затопляне. Идеята обаче постепенно избледня заради високата си цена.
Наскоро обаче един екип учени от Харвард съобщи за материал, който позволява по-безопасно, по-евтино и по-енергийно ефективно метод за улавяне на въглерода в ТЕЦ-овете. Новият материал се базира на добрата стара сода за хляб. Содата бикарбонат постига „в пъти по-висока степен на поглъщане на CO2 в сравнение с другите видове абсорбиращи материали, използвани в момента“.
Другите материали обикновено се основават на разяждащи амино-разтворители, които отделят CO2 от димния газ, излизащ от комините на електроцентралата. Ала те са скъпи, водят до значително намаляване на производството на електрическа енергия, а и генерират редица токсични странични продукти.
Новата технология, разработена от екипа в Харвард, капсулира содата във вид на „микроенкапсулирани въглеродни сорбенти“ (MEC). Те имат и значително по-дълъг период на разграждане.
„MEC осигурят нов начин за улавяне на въглерода с по-малко проблеми за околната среда,“ казва Роджър С. Айнс, ръководител на програмата за иновации в горивния цикъл при националната лаборатория „Lawrence Livermore“. „Прихващането на въглеродните емисии в света е огромна задача. Трябва ни технология, която може да се прилага за много видове източници на въглероден диоксид при пълно доверие на обществеността в безопасността и устойчивостта на системата“.