Докога цените на енергията ще растат?
На срещата на 26 октомври 2021 г. европейските министри на енергетиката не успяха да се споразумеят за общ подход с оглед на рязко покачващите се цени на енергията.
Дори когато става въпрос за това какво е устойчиво производство на енергия, мненията силно се различават: Германия разчита на възобновяемите енергийни източници, за да постигне стабилни цени и независимост, докато Франция се застъпва за класифициране на ядрената енергия като устойчива. Германия и други северноевропейски страни биха искали да избегнат намесата на пазара. Франция, Испания и Гърция, от друга страна, смятат, че краткосрочните индивидуални мерки не са достатъчни. Испанският министър на енергетиката предложи да купуваме заедно газ в бъдеще и напълно да отделим цената на тока от цената на газа. Друга идея беше създаването на стратегически газов резерв.
Предложенията обаче бяха отхвърлени и обща стратегия не беше намерена. Данъците, енергийният микс и социалната ситуация в отделните страни от ЕС са твърде различни за това.
Европейската комисия се позовава на своя набор от мерки за действие и подкрепа, публикуван през октомври 2021 г., чрез който държавите от ЕС могат да предприемат действия срещу нарастващите цени на енергията. Предложените инструменти включват облекчения на данъци и мита, енергийни ваучери за домакинства с ниски доходи и облекчения за компании.