Ефективно дуо: термопомпа и камина с водна риза
Когато термопомпите достигнат предела на своя капацитет през зимата, камината с водна риза може да осигури отопление на помещенията и да подпомогне осигуряването на топла вода.
В Германия термопомпите се считат за рентабилна технология. Причината е, че с един киловат електрическа мощност те произвеждат средно около четири пъти повече топлинна енергия на година. Въздушните термопомпи обаче достигат своите граници при силен студ, т.е. точно когато нуждата от топлина е най-голяма.
В този случай се включва електрически нагревател, който отоплява и загрява водата, но в същото време води до по-високи разходи за електроенергия. Така че, ако външната температура падне, ефективността и икономичността на термопомпата също намаляват. Точно тук камините на дърва с водна риза могат да намалят разходите.
Докато през летните месеци и в преходния период термопомпата поема захранването, през студения сезон и в хладните вечери камината може да покрие част от необходимостта от топлина и значително да облекчи отоплителната система.
Веднага щом огънят пламне, голяма част от генерираната топлина се подава в отоплителния кръг, докато пламъците затоплят дневната. Излишната топлина се съхранява временно в буферен резервоар под формата на гореща вода и е на разположение дори след изгасването на огъня.
Добър пример за високоефективна камина с воден топлообменник е Solaro 2 W на немския производител Drooff. Благодарение на разположението на шамота, най-много топлина се концентрира в горната част на горивната камера, което води до ефективно и екологично изгаряне. В допълнение, Solaro 2 W има топлообменник, който почти не изисква поддръжка. Изработена от боядисана в черно стомана, тя може да се съчетае със зърнест камък серпентин, сив или кафяв пясъчник.
Снимки: Drooff