Енергийна криза срещу климатична криза
Емисиите от електроенергийния сектор на ЕС се увеличиха отново през миналата година. Според последното проучване централите на въглища са сред най-големите замърсители. Десетте най-големи емитери на CO2 са в Германия и Полша.
В началото на април Европейската комисия публикува данните за емисиите за 2021 г. Те се отчитат като част от схемата за търговия с емисии на ЕС (СТЕ на ЕС ), пазар, който включва всички страни от ЕС плюс Швейцария, Норвегия, Исландия и Лихтенщайн. СТЕ на ЕС определя пазарна цена за CO2 в цяла Европа и обхваща секторите на производството на електроенергия и топлоенергия, авиацията и енергоемките индустрии като стоманодобивни, циментови и петролни рафинерии.
Делът на емисиите на парникови газове от производството на електроенергия с въглища отново се е увеличил значително след оценката на цифрите през последната година. Независимият британски тинк танк Ember анализира данните от европейската схема за търговия с емисии. Заключението от настоящото проучване е: според експертите надпреварата за най-големите емисии е водена от електроцентралите, работещи с каменни или лигнитни въглища в Европа. Емисиите от тези централи съставляват дванадесет процента от всички емисии на СТЕ на ЕС – преди всичко от електроцентрали в Германия и Полша. Според анализа на данните двете страни заедно допринасят за повече от половината от емисиите от енергийния сектор.