Енергийна революция в Япония
Япония, която внася почти всичките си енергийни ресурси, обяви, че успешно е добила природен газ от находища на метан хидрат под морското дъно. Въпреки че теоретичната възможност за подобен добив е обсъждана по света от много години, това е първият успешен опит в тази насока.
Компанията извършила тестовете Japan Oil, Gas & Metals National Corp. съобщи днес, че е осъществила добив в находището Накай на около 50 км от брега на остров Хоншу, съобщава Bloomberg. Същата компания осъществи през 2008 г. успешни тестове в Канада, но сега за първи път е постигнато стабилно производство на природен газ.
Метан хидратът е известен още като „запалим лед.“ Според японското, правителство доказаните залежи могат да задоволят енергийните нужди на страната за следващите 100 години. Целта на властите в Токио е до 2018 г. да може да се осъществя добив с търговска цел.
„Метан хидратът може да даде началото на енергийна революция в Япония както направи шистовият газ в САЩ, но все още има много предизвикателства пред технологията“, коментира Юджи Морита, старши изследовател в Института по икономика и енергетиката на Япония.
Акциите на Japan Petroleum Exploration Co., операторът на находището Накай, скочиха днес в Токио с 5.7% на фона на понижение на основния индекс Nikkei 225 с 0.28%.
Само находището Източен Накай вероятно съдържа 1.1 трилиона кубически метра метан, затворен в замръзнали водни молекули. Това се равнява на вноса на втечнен природен газ в Япония за период от единадесет години.
Ледът се намира в наносите на около 300 метра под океанското дъно, на приблизително 1000 метра дълбочина.