pixel

Енергийната криза има сериозни последици за сградите и здравето

velux

Повече мухъл в домовете, повече респираторни заболявания, повече социално недоволство – според ново проучване последиците от настоящата енергийна криза вероятно ще бъдат много по-сериозни, отколкото се смяташе досега.

В проучването на RAND Europe, организация с нестопанска цел за политически изследвания, учените стигат до заключението, че още преди нахлуването на Русия в Украйна 34 милиона европейци са живеели в твърде студени жилища. Други 29 милиона са били засегнати от тъмнина, 69 милиона – от влага и мухъл, а 92 милиона – от прекомерен шум. Тук авторите показват пряка връзка със социалната ситуация и цялостната неудовлетвореност на обществото.

Оценките са част от “Барометър на здравословните жилища 2022”. Този анализ на сградния фонд в Европа се публикува редовно от 2015 г. насам въз основа на научни изследвания на производителя на покривни прозорци Velux. Според RAND Europe настоящото проучване се основава на набор от данни за повече от 100 000 домакинства.

Социален въпрос

Според собствените си данни, авторите на RAND Europe ясно документират, че здравият, топъл дом в Европа е социален въпрос. Последните данни на Института за икономически изследвания в Кьолн показват, че ситуацията се е влошила значително с цените на енергията, които се повишиха от 2021 г. насам. Делът на хората, засегнати от енергийна бедност в Германия, се е увеличил драстично през последните месеци – от 13,6% през 2020 г. на 14,5% през 2021 г. и 25,2% през май 2022 г.

За енергийна бедност в едно домакинство се говори, когато енергийният разход е над 10% от нетния доход на домакинството.

“В резултат на рязкото покачване на цените на енергията съществува допълнителна заплаха от значителни щети на съществуващите сгради, увеличаване на респираторните и психичните заболявания и нарастващо социално недоволство”, казва Ралф Хенгер, научен съветник на Представителството за прозрачни обвивки на сградите, което е съпътствало Барометъра за здравословни жилища 2022. Тил Райне, ръководител на отдел “Връзки с обществеността” във Velux, добавя: “В условията на настоящата енергийна криза е много вероятно през отоплителния сезон да се появят повече плесени.”

velux

Твърде слабото отопление, съчетано с твърде слаба вентилация и интензивно обитаване на апартаменти, почти сигурно води до появата на влага и мухъл. Последиците за здравето от недостига на жилища вече са добре документирани и включват заболявания като астма, дихателни проблеми или сърдечносъдови заболявания.

Ако хората са изложени едновременно на студ, влага, тъмнина и шум в дома си, рискът от заболяване е четири пъти по-висок. При децата вероятността се увеличава още повече.

Последиците от лошите жилищни условия оказват огромно влияние и върху менталното състояние на обществото. Например, според производителя Velux авторите на RAND Europe показват, че хората, които живеят в къщи или апартаменти със студ, влага, шум и тъмнина, са почти пет пъти по-нещастни от хората, които имат добро качество на живот.

Пространства за здравословен живот

Скандинавските страни Норвегия и Финландия са на първо място в Европа по отношение на доброто качество на климата в помещенията. Само 19% от се оплакват от лоши условия на живот, следвани от Словакия (20%) и Чешката република (22%). Според настоящото проучване за състоянието на жилищния фонд най-лоши са условията в Португалия (50%) и Кипър (49%), а Германия е в най-лошото средно положение с 35%.

“Като истинско “поколение на закрито”, ние прекарваме до 90% от живота си вътре. С пандемията и увеличаването на броя на домашните офиси това е по-важно от всякога. Ето защо е още по-важно да създаваме жилищни пространства, които са благоприятни за климата и достъпни поради ниското потребление на енергия и същевременно имат положително въздействие върху здравето ни”, обяснява Тил Райне от Velux.

Както показва Барометърът на здравословните домове за 2022 г., обновяването на сградния фонд е ключов подход за справяне както с енергийната криза, така и с нейните въздействия върху здравето.

Компанията е представена на българския пазар от Velux България.

Снимки: Velux

Може да харесате още...