pixel

ЕС има данни, че Китай осигурява незаконна помощ за соларната индустрия

Европейският съюз предупреди Пекин, че има доказателства, че китайските соларни производители се ползват от незаконни субсидии. Това съобщиха хора, близки до разследването, във вторник. Все пак Брюксел заяви, че няма да предприема действия засега.

Европейските компании обвиняват китайските си конкуренти, че се ползват от нелоялна държавна помощ, което им е позволило да направят дъмпинг за около 21 милиарда евро, продавайки в Европа слънчеви панели под себестойността им. Това е остранило някои от европейските играчи от пазара.

Соларният спор, най-големия досега търговски конфликт между Китай и ЕС, доведе до заплахата от по-широка търговска война, след като Китай започна разследване на вноса на вино и стомана. Междувременно Брюксел и Пекин се съгласиха на минимална цена за продажбата на соларни панели от Китай в ЕС, което облекчи напрежението.

Но деветмесечното разследване от страна на Европейската комисия за соларната индустрия в Китай е установилао, че Пекин нарушава правилата на Световната търговска организация, като дава евтини кредити, земя, безлихвени кредитни линии и данъчни облекчения за фирмите от сектора, казват хора, запознати със ситуацията.

“Има ясни индикации, че (китайската) правителствената политика оказва влияние върху вземането на решения на банките при определянето на условията за финансиране на соларните компании”, казва един от източниците, който не желае да бъде назован, тъй като резултатите не са публични. Друг човек, близък до разследването, казва, че Пекин, както и китайските и европейските производители, са били уведомени за резултатите от разследването.

Съгласно законодателството на ЕС, Комисията не може да наложи нови санкции за китайските износители след сключването на сделката, с която се определи минимална цена за продажбата на китайските панели на европейския пазар. Но разследването би могло да повлияе на външнотърговските отношения на ЕС и защитниците на свободната търговия като Германия и Великобритания, които се противопоставят на ограниченията за китайските стоки.

Притеснени да не обидят китайските лидери и да не загубят възможностите си за бизнес във втората по големина икономика в света, Берлин и Лондон твърдят, че опасенията относно китайския соларен дъмпоинг са по-малко важни от общите търговски взаимоотношения ЕС-Китай.

Европа е най-големият търговски партньор на Китай. За ЕС Китай е на второ място след САЩ.

greentech.bg

Може да харесате още...