pixel

ЕС преразглежда правилата преди втория H2 търг за възобновяема енергия

EC

Европейската комисия (ЕК) публикува окончателните условия за предстоящия втори търг за възобновяем водород на стойност 1,2 млрд. евро, като въведе нови изисквания за устойчивост, насочени към „постигане на сигурност на доставките на основни стоки и принос към водещата роля на Европа в промишлеността и нейната конкурентоспособност“.

Вторият търг ще започне на 3 декември 2024 г. Процесът, който се осъществява чрез Иновационния фонд и е ключов стълб на Европейската водородна банка (ЕВБ), ще предостави финансова подкрепа на производителите на водород, категоризиран като възобновяемо гориво от небиологичен произход (RFNBO).

Сред акцентите в новото изискване за устойчивост е подкритерий, според който проектът трябва да „допринася за диверсифицирана верига на доставки и да избягва изграждането на зависимост от единична трета страна, която може да застраши сигурността на доставките на електролизери“. По-специално, оборудването от Китай е ограничено до не повече от 25% (в MWe).

Що се отнася до безопасността, проектите трябва да отговарят на стандарта ISO22734:2019 за „Водородни генератори, използващи електролиза на вода – Промишлени, търговски и жилищни приложения“ или на последната одобрена версия, която го заменя.

Друга мярка има за цел да се справи с нарушенията на вътрешния пазар, причинени от чуждестранни субсидии или несъвместима държавна помощ, предоставена от държавите членки, или от несправедливо субсидиран или дъмпингов внос на пазара на ЕС. Това ще стане чрез започване на разследвания съгласно Регламента на ЕС за чуждестранните субсидии (или правилата на ЕС за държавните помощи) или политиката на ЕС за търговска защита.

Ново задължително изискване е, че предложеният проект трябва да приключи финансово в рамките на 2,5 години след подписването на споразумението за отпускане на грант и да започне да функционира в рамките на пет години.

Сред основните характеристики на преразгледаните условия са също така по-високи изисквания за ниво на зрялост на заявленията, намален ценови таван от 4 евро на килограм (в сравнение с 4,5 евро на килограм при пилотния търг) и специален бюджет от 200 милиона евро за проекти, които доставят продукцията си на изкупвачи в морския сектор.

Един от критериите, който остава непроменен, е изискването за минимален размер на проекта от 5 MWe новоинсталиран електролизен капацитет, който трябва да бъде на едно място; виртуално обединяване на капацитети не е разрешено.

В рамките на пилотния търг на ЕС бяха отпуснати 720 млн. евро за седем проекта, които представляват 1,5 GW капацитет и имат за цел да произведат 1,58 млн. тона водород за десет години.

Снимка: EC

Може да харесате още...