pixel

ЕС въвежда механизъм за солидарност при газови кризи

ЕС въвежда механизъм за солидарност при газови кризи

Европейският съвет и Европейският парламент са постигнали късно в сряда неформално съгласие относно нова регулация за сигурността на газовите доставки, която трябва да предотврати евентуални газови кризи. Според предложението се въвежда механизм за солидарност, който ще бъде активиран, когато държава членка посочи нуждата от трансгранична намеса за справянето със сериозна криза. Това може да се случи, само ако има риск за сигурността или здравето на т.нар. „потребители, защитени от солидарността“, в т.ч. домакинства, местни отоплителни инсталации или важни социални услуги.

Осигуряването на газ за поискалата го държава членка ще стане приоритет за държавите членки, предоставящи помощта, които ще бъдат избирани от същата „рискова група“. Помощ от държава членка извън тази група може да бъде поискана само като последна опция. Искащата помощ държава ще трябва да компенсира държавата, осигурила доставката.

Според споразумението енергийните кризи и намаляването на сигурността на доставките могат да бъдат предотвратени, ако държавите членки изискват от газовите компании да им предоставят необходимата информация за оценка на цялостната ситуация, свързана с доставките на газ и/или нейното влияние върху сигурността на доставките, включително договорна информация, различна от тази за цените на газа.

Основните точки, по които съветът и парламентът са постигнали съгласие, са да има предварителен преглед от Европейската комисия (ЕК) на междуправителствените договори за петрол и газ, като отделните страни-членки да не могат да ги подпишат преди ЕК да е издала становище. Договорите за електроенергия пък ще се разглеждат от ЕК екс-пост, с опцията и междуправителствените споразумения в тази сфера да се нотифицират екс-анте.

Предстои двете институции да одобрят официално новите правила за междуправителствените договори, като след това ще има съобщение в Официалния вестник на ЕС.

Според съобщение на пресслужбата на ЕК новите правила изискват координиран единен регионален подход сред страните-членки, за да бъдат те по-добре подготвени да се справят с недостиг на газ в критични случаи. Страните-членки ще трябва и да оказват помощ на своите съседи в случай на сериозна криза, за да не остават европейските домакинства на студено.

„Постигнахме важен напредък по отношение на енергийната сигурност. Новите правила са построени на принципа на солидарността и съдействието между страните-членки“, коментира вицепрезидентът на ЕК по въпросите на Енергийния съюз Марош Шефчович.

publics.bg

Може да харесате още...