Fortum стартира първа виртуална електроцентрала в Европа
Fortum пуска интересен проект във Финландия. Заедно с потребителите на енергия, корпорацията създава във Финландия виртуална електроцентрала, за да определи колко енергия може да спести на потребителите, предлагайки им националната мрежова компания за подкрепа на енергийния баланс. Този пилотен проект на Fortum е съществена стъпка в развитието на модела „умен град“, където домакинствата и енергийните решения, които използват те, създават нови играчи на пазара на електроенергия. По своята същност всеки от потребителите може да продаде икономисаната енергия и да спечели от това. Отлична мотивация за енергоспестяване.
Fortum пусна пилотен проект, в който новаторска виртуална електроцентрала, основана на гъвкавост на търсенето с мощност от над 100 киловата ще бъде построена заедно с потребителите. Тя включва около 70 бойлера, разположени в частни домове.
Мощностите от електроцентралата ще бъдат предложени за покупка на финландската национална мрежова компания Fingrid за поддържане на постоянен енергиен баланс в системата за електроснабдяване. Това е първият във Финландия, а вероятно и първият в Европа проект, в който потребителите са непосредствени участници в енергийния баланс и в който такава електрическа мощност е предложена на национална мрежова компания.
„Нашата виртуална електростанция, работата, на която е основана на използване на бойлери, не произвежда електроенергия, но позволява спестяване на определеното количество. Тази енергия може да се използва за балансиране на електроенергийната системата по същия начин, както и енергията, произвеждана от електроцентрали. За поддържане на баланса няма значение дали се произвежда по-голямо количество електроенергия или се намалява потреблението й“, обяснява основната идея на пилотния проект Ян Хапонен, мениджър по развитието във Fortum.
“Колкото повече слънчеви и вятърни мощности влизат в нашата система, толкова по-голяма е необходимостта от регулиране на електрическата мрежа. Именно затова ние се нуждаем от нови видове контрол и съхранение на електроенергия. Дигитализацията дава възможност в този процес да се включат и домакинствата, особено тези, които използват електрическо отопление – те играят важна роля при поддържането на баланса в електрическата мрежа“, казва Хели Антила, главен директор по технологиите във Fortum.
Пилотният проект на корпорацията е съществена стъпка по развиването на модела „умен град“, където домакинствата и енергийните решения, които те използват създават нов играч на пазара на електроенергия. Работейки съвместно, домакинствата могат да намалят търсенето чрез регулирането на товара или генериране на енергия. В двата случая в големи мащаби това може да балансира експлоатацията на мрежата и да намали електроцентрали, работещи с изкопаеми горива.
В пилотния проект работата на виртуалната електроцентрала е основана върху контрола на бойлери. Когато системата изисква голяма мощност, Fortum моментално поема управлението на бойлерите, без да влияе на отоплението на домовете и подаването на гореща вода. Потребителите, участващи в пилотния проект ще бъдат осигурени с мобилно приложение, позволяващо осъществяване на мониторинг върху потребяемата електроенергия в реално време. Увеличението на обема на информация за използването на електроенергията помага да се отдели голямо внимание на потребителските навици и да се намали обема на използваната електроенергия, пише „Нефт Росии“.