Фотоволтаичните мощности в Германия нарастват до над 100 гигавата
Според анализ на Германската асоциация на соларната енергетика този етап е бил достигнат в началото на годината. Само през 2024 г. върху покриви и открити пространства в Германия са били въведени в експлоатация около един милион фотоволтаични системи с пикова мощност от около 17 гигавата.
72,2 тераватчаса електроенергия са генерирани от фотоволтаични системи в Германия през 2024 г. От една страна, това е допринесло за самопотреблението на слънчева енергия, а от друга, според данни на Fraunhofer ISE, е осигурило 14% от нетното производство на електроенергия в публичния сектор. Този рекорд стана възможен благодарение на непрекъснатото разрастване на фотоволтаиците. Както обяви в понеделник Германската асоциация на соларната енергетика (BSW-Solar) въз основа на данни от Федералната агенция за мрежите, в началото на годината общата мощност на всички инсталирани в Германия соларни системи е надхвърлила историческата граница от 100 гигавата. През 2024 г. около един милион фотоволтаични системи с обща мощност от около 17 гигавата са били новоизградени и пуснати в експлоатация върху покриви и открити пространства, което е с десет процента повече, отколкото през 2023 г. Според данните от главния регистър на пазара ръстът се дължи предимно на наземните системи. Особено силно е нараснало търсенето на соларни устройства с възможност за включване към електрическата мрежа, които по брой не отстъпват на новоинсталираните покривни фотоволтаични системи.
Ако пазарният растеж достигне приблизително същото ниво през следващите две години, BSW-Solar смята, че Германия е на път да удвои инсталирания си фотоволтаичен капацитет до 215 гигавата до 2030 г. Тази цифра е в съответствие с волята на законодателя. Постигането на следващите етапи от енергийния преход обаче не е предрешено. Карстен Керниг, управляващ директор на BSW-Solar, посочи, че привлекателната и надеждна регулаторна рамка е предпоставка за съответното желание за инвестиции. Това ще изисква допълнителни политически усилия, като например премахване на пазарните бариери.
Снимка: Bodo Schackow/dpa