pixel

Фракингът произвежда колосални обеми токсични отпадъчни води

Фракингът в Америка е генерирал 280 милиарда американски галона токсична отпадъчна вода миналата година. Това прави 1 059 млрд. литра – достатъчно, за да наводни цял регион с токсична луга. Данните са от нов доклад, публикуван в четвъртък.

Докладът на еко-групата Environment America сочи, че трансформацията на Америка в „енергийна суперсила“ струва все по-скъпо на околната среда.

„Нашият анализ показва, че щетите от фракинга са широко разпространено и се срещат в мащаби, които бяха немислими само преди няколко години“, посочва докладът „Фракингът в числа“. Пълният размер на щетите, предизвикани от фракинга, върху качеството на въздуха и водата, тепърва ще се оценява.

„Дори и при ограничените данни, които понастоящем са на разположение, се рисува все по-ясна картина на щетите, които фракингът е нанесъл на нашата околна среда и здраве“, заключава докладът.

Няколко неотдавнашни изследвания вече изтъкнаха отрицателните последици от хоризонталното сондиране и хидравличното разбиване, които отключват огромни резервоари с нефт и природен газ в скалните образувания. Това обаче има своята цена. Вече има немалко случаи на заразяванена кладенци за питейна вода и реки, както и данни за освобождаване на много метан.

Докладът на еко-групата изтъква нова област – извор на нарастващо безпокойство: безопасното обезвреждане на милиардите литри отпадъчни води, които се връщат на повърхността заедно с нефта и освободения газ при фракинга.

Авторите казват, че се позовават на данни от промишлеността и регулаторите на състоянието на околната среда за изготвянето на този доклад. Те посочват, че са нужни 2 до 9 милиона галона вода (757-340 млн. литра) примесена с пясък и химикали, за да се сондира един кладенец. Голяма част от този обем се връща към повърхността, заедно с естествено срещащите се радий и бромиди. Това безпокойството относно техния ефект върху околната среда.

greentech.bg

Може да харесате още...