”Газпром” поднови проекта ”Турски поток”
“Газпром“ се споразумя с компанията South Stream Transport B.V. за конфиденциалност по изграждането на морски газопровод от Русия към Турция през Черно море.
„Съветът на директорите на „Газпром“ реши да гарантира защита на получената взаимна информация, която представлява търговска тайна, при изпълнението на проекта за изграждането на морски газопровод от Русия до Турция през акваторията на Черно море“, се посочва в комюнике на руския газов концерн, цитирано от ТАСС и БТА.
В него се отбелязва, че споразумението ще има срок на действие до 2021 година.
Вчера „Газпром“ информира, че договорът по проекта „Южен поток“ е прекратен. Съветът на директорите на „Газпром“ е одобрил сключване на споразумение с проектната компания „Саут стрийм“ транспорт за прекратяване на действието на договора за поръчителство спрямо задълженията на „Газпром експорт“ по споразумението за транспорт на газ от 2 октомври 2013 година.
„Саут стрийм транспорт“ се е съгласила да освободи „Газпром“ от изпълнението на всички задължения по договора за поръчителство спрямо задълженията на „Газпром експорт“ и да прекрати договора за поръчителство.
„Саут стрийм транспорт“ бе създадена за строителството на морската част на „Южен поток“, но след решението на „Газпром“ да прекрати проекта руският монополист изкупи дяловете на италианската Ени (Eni), френската ЕдФ (EdF) и германската Винтерсхал (Wintershall) в проекта.
Имаше предположения, че част от активите на „Саут стрийм транспорт“ могат да бъдат използвани при строителството на „Турски поток“.
Газопроводът „Южен поток“ на стойност 15,5 млрд. евро трябваше да доставя в Европа 67 млрд. куб метра газ годишно.
Веднага след свалянето на руския „Су“ от турски изтребител от Кремъл заявиха, че прекратяват всички съвместни проекти с Турция, включително „Турски поток“. Отделно на Турция бяха наложени търговски санкции, а на турския бизнес бе показано нежелание за присъствие на руския пазар.
Спирането на „Турски поток“ породи веднага спекулации за реанимирането на „Южен поток“. Дни след това обаче от Русия смекчиха тона и дадоха индикации, че проектът може да бъде осъществен.
„Русия остава заинтересована от изпълнението на проекта за строителство на газопровода “Турски поток“, ако интерес има и от турска и европейска страна“, заяви руският енергиен министър Александър Новак.
По думите му въпросът се обсъжда от Европейската комисия и министрите на енергетиката на европейските страни.
„Русия е готова да изпълни такъв проект, но само ако бъде „окончателно проявен интерес от европейските и турски партньори“, каза той.