Германия запазва забраната за фракинга
Германия обяви, че няма никакви планове да отмени забраната за фракинг. Новината дойде след тиражираното твърдение в новинарското списание Der Spiegel, че правителството обмисля намаляване на пречките за добив на шистов газ, за да позволи започването на проучвателни сондажи.
В момента Германия планира да позволи само фракинга при дълбочина над 3000 метра, за да се гарантира, че няма опасност за подземните водни запаси. В Der Spiegel обаче бе съобщено, че тази граница за дълбочината ще бъде отменена.
Въпреки, че отрече твърдениятан а списанието, говорител на Министерството на околната среда не отрече, че фракингът може де бъде разрешен някой ден, когато технологиите се развият достатъчно.
Фракингът представлява напомпване под земята на смес от вода и химикали под високо налягане, така че сместа да разбие пукнатините в скалите, където е „заключен“ ценният газ. Много германци са против тази практика, защото се боят от евентуално замърсяване на питейната вода.
Техниката се използва в Германия за дълбоки сондажи, но от две години насам има имало ефективен мораториум върху новите разрешителни – в очакване на нови правила.
Индустрията в страната се бои, че нейната конкурентоспособност е накърнена от повишаващите се цени на енергията в страната в съчетание с по-ниските цени на енергията в САЩ, което се дължи на развитието на фракинга там.
Преди две години федералният институт по геонауки в Германия оцени потенциала на шистовия газ в страната на 0,7 до 2,3 трилиона кубически метра.