Изменението на климата и неговото въздействие върху продажбите на климатици
Ново проучване изследва как изменението на климата влияе на покупките на климатици от домакинствата и сметките им за електричество.
В предходни проучвания, основно за САЩ, се твърдеше, че разходите на домакинствата за сметки за електроенергия се увеличават с около 11%. Новото изследване на EnergyA, финансирано от ЕС, анализира социално-икономическите характеристики на домакинствата в осем страни от ОИСР: Австралия, Канада, Франция, Япония, Холандия, Испания, Швеция и Швейцария. Резултатите показват увеличение с 35% до 42% на потреблението на електроенергия от климатици за дома.
В доклада за проучването се отбелязва, че бъдещите увеличения на сметките за електричество на домакинствата ще зависят от интензивността на климатичните промени, и ще имат негативни последици за по-бедните общности. Проучването на EnergyA показва по-тревожна ситуация от анализа на Европейския институт за оценка на ефективността на сградите от 2014 г. в който се казва, че от 10% до 15% от населението в Европа е имало недостиг на енергия за отопление. „Концепцията за енергийна бедност обикновено е свързана с осигуряване на подходящо отопление в най-студените месеци. Въпреки това, нашите данни показват, че трябва да разширим концепцията, за да включим нарастващата роля на охлаждането през летните месеци“, казва Енрика де Сиан, професор по икономика на околната среда в Университета на Венеция и ръководител на екипа на EnergyA, който подготви изследването.
Между 1990 и 2016 г. глобалните годишни продажби на климатици за домакинствата са се утроили, достигайки 135 млн. единици в световен мащаб. В това число Китай води с 41 млн., следван от САЩ с 16 млн. и приблизително по 9 млн. реализирани годишо в Япония и Европа. „Очаква се делът на климатиците за домакинствата да продължи драстично да се увеличава, поради изменението на климата и повишаването на жизнения стандарт, достигайки 21% в Испания и 35% във Франция през следващите 20 години“, заключава Енрика де Сиан.
Изследването сегментира потребителите и анализира мотиваторите за покупка на климатици. По-образованите хора са склонни да използват по-малко климатици, което се обяснява с добрата им информираност за въздействието на енергията върху околната среда. По същия начин домакинствата, които имат енергоспестяващо поведение, е по-малко вероятно да си инсталират климатици в домовете. Вероятно неочакван резултат е фактът, че домакинства с преобладаващ дял млади хора са по-големи потребители на климатици. Хората с голям брой уреди в домакинствата също са склонни да изполват повече климатици. Това може да е индикация, че домакинствата с по-високи стандарти за комфорт са по-склонни да потребяват климатици.
„Домакинствата в градски райони са с 9% по-големи ползватели на климатици – значителен процент, който надхвърля ролята на доходите и отношението към климатичите промени. Вероятната причина е ефектът на топлинните острови, каквито са градовете“, добавя Малкълм Мистри, съавтор на проучването.