Използваемо гориво и енергия от пластмасови отпадъци
Ново проучване на Инженерния център за Земята (Earth Engineering Center) в City College в Ню Йорк показва, че пластмасовите отпадъци могат ефективно да бъдат превърнати в използваемо гориво и енергия, вместо да бъдат изхвърляни в депа или да замърсяват океана. Изследователите са установили, че добавянето на нерециклирани пластмаси при процес на химическо рециклиране, известен като газификация, води до производството на гориво на основата на суров нефт. Той също така намалява замърсяването, както от пластмасата, така и от емисиите, за разлика от традиционните методи за изхвърляне на пластмасови отпадъци, като изгаряне или изхвърляне.
Пластмасата е продукт, получен от суров нефт и като такъв съдържа значителна латентна енергия, която може да бъде използвана с помощта на правилната технология. „Проучването показва, че тъй като богатите на въглерод и водород пластмаси имат високо енергийно съдържание, има огромен потенциал да се използват технологии като газификацията за превръщането на тези материали в горива, химикали и други продукти“, казва съавторът на изследването Марко Касталди .Във връзка с нарастването на замърсяването с пластмаси, учените се стремят да преосмислят пластмасата като ресурс, а не като отпадък.
Газификацията използва въздух или пара за загряване на пластмасови отпадъци. Това води до създаването на промишлени газови смеси, наречени синтетичен газ или сингаз, който може да се превърне в дизелово гориво и бензин или да се изгори директно за генериране на електричество. Този процес е за предпочитане пред изгарянето на пластмасови отпадъци, тъй като позволява съхранението на потенциално използваема енергия, която в противен случай би била изхабена чрез изгаряне. Газификацията е по-добра и за качеството на въздуха, тъй като води до много по-ниски нива на емисии на сяра и азотни окиси.