Kадмиев телурид ще замени силиция в слънчевите панели
Редиците от сини слънчеви панели, които се поставят на полетата и покривите, обикновено са направени от силиций – този полупроводник е доказан през годините и се намира в почти всяко електронно устройство. През последните 10 години учените от Университета в Колорадо (ХСС) са провели редица новаторски изследвания за подобряване на производителността и намаляване на разходите за слънчева енергия. Сега те са се концентрирали върху материала, който може да замени силиция: той се нарича кадмиев телурид.
Екипът на ХСС обяви кардинален пробив в областта на тънкослойните соларни клетки, направени от кадмиев телурид, но тяхното подобрение е напреднало още повече благодарение на друг материал, селен. Резултатът от изследването е публикуван в списание Nature Energy. Досега не беше съвсем ясно защо използването на селен повишава ефективността на батериите на базата на кадмиев телурид до ниво от малко над 22%. Международна група учени начело с Кърт Барт разкри тази тайна. Нейните експерименти показаха, че селенът е способен да преодолее дефектите на нивото на атомите в кристалите на кадмиевия телурид, проправяйки пътя за по-мащабни и достъпни слънчеви технологии.
Тънкослойните фотоволтаични панели с кадмиев телурид използват сто пъти по-малко материал от конвенционалните силициеви панели. Те са по-прости за производство и електроенергията, която генерират, е най-евтината в цялата слънчева индустрия.