Как да отопляваме и проветряваме правилно?
Разумното отопление си струва, защото с малко внимание ще спестите много енергия и средства. Сред мерките, които може да предприемете, са определянето на индивидуални температури за различните помещения, обезвъздушаването на отоплителни тела и правилното проветряване.
Индивидуални температури за различните помещения
При разходите за отопление всеки градус има значение. Намаляване на температурата с един градус пести ок. 6% отоплителна енергия. Като цяло важи следното: Трябва да адаптирате температурата на помещението спрямо функциите и използването му. Стандартната температура на въздуха за дневни помещения и детски стаи е 20 градуса, като в баните е допустимо тя да бъде малко по-висока – 22 градуса. При спалните и коридорите 16 градуса са достатъчни. През нощта температурата във всички помещения може да бъде 16 градуса. Не се препоръчва да бъде по-студено, за да се предотврати кондензацията на въздушна влага върху студените повърхности и свързаното с това образуване на мухъл. При отсъствие от жилището температурата би могла да падне до 10-12 градуса.
Обезвъздушаване на отоплителните тела
Ако чувате бълбукане в радиаторите, трябва да предприемете обезвъздушаване с помощта на обезвъздушителния вентил. Ако е възможно, преди това изключете отоплителната помпа, така че да няма движение на течност в отоплителния кръг. Необходимостта от допълване на вода в отоплителния кръг се обозначава с индикатора за налягане върху котела. Това е важно, тъй като само с достатъчно работно налягане се осигурява равномерно разпределение на топлината.
Правилното обзавеждане
Натрупването на топлина около радиаторите трябва да се избягва на всяка цена. За целта не поставяйте мебели или различни мебелни обшивки около уредите, защото те пречат на разпределението на топлия въздух в помещението. Ако радиаторите са покрити със завеси, голяма част от топлината дори излиза навън през прозорците. Избягвайте поставянето на мебели или облицовки и на външни не топлоизолирани стени. Когато до тези стени достига малко топлина, повърхностната им температура пада и се повишава риска от образуване на мухъл.
Правилното проветряване
Проветрявайте стаите си ударно, с широко отворени прозорци на всички помещения. Топлият и влажен вътрешен въздух бързо се сменя с по-хладен и по-сух. Въпреки това съхранената в стените и тавана топлина се запазва и остава в стаята. Малко преди проветряването трябва да изключите термостатите на радиаторите, за да може да се използва остатъчната топлина на уредите.
Избягвайте открехнатите прозорци
Когато температурите навън паднат, е добре да се въздържате да държите прозорците открехнати. Стените и зидовете около открехнатите прозорци се охлаждат и това увеличава риска от образуване на мухъл. Ако пък под прозорците има и радиатори, тяхната топлина директно излиза навън. Дори и в тоалетните е добре да се избягва оставянето на открехнати прозорци.
Навременно проветряване
След готвене, къпане или при сушене на пране в жилището се образува повече влага. Ето защо в такива случаи трябва веднага да се проветрят съответните помещения. Отделно от това през деня концентрацията на влажност непрекъснато расте поради дишането, растения в стаите, аквариуми или др.под. Затова се препоръчва да проветрявате цялото жилище няколко пъти дневно.
Проветряване с помощта на влагомер
Използването на влагомер в жилището е разумно решение. С негова помощ лесно ще наблюдавате влагата в помещенията и ще знаете кога трябва да се проветрява. Относителната влажност на въздуха през отоплителния сезон не трябва да надвишава 60-65%.
Новите прозорци изискват нови навици за проветряване
Новите дограми са много по-добре уплътнени от тези от 70-те или 80-те години на миналия век. По тази причина те задържат повече влага в жилищата. Ако имате нова дограма, бъдете още по-внимателни и спазвайте стриктно правилата за проветряване. Има и опции за инсталиране на механични вентилационни системи, които може да проучите.