Как да подобрим енергийната ефективност на… производителите на енергия?
Компаниите-производители на енергия не биват възнаграждавани за въвеждането на програми за енергийна ефективност, а промяната на това статукво е крайно необходима, за да може енергийната ефективност да стане толкова привлекателна за тях, колкото е и производството на зелена енергия. Това са изводите от ново проучване, публикувано в последния брой на сп. „Екологично право“.
Изследването разглежда основните разлики между проектите за енергийна ефективност и тези за възобновяеми ресурси през призмата на производителите на енергия. Авторът Инара Скот, главен асистент в Държавния университет в Орегон, очертава начините за увеличаване на енергията, която производителите спестяват ежегодно, чрез програми за повишаване на ефективността.
„В момента системата всъщност обезсърчава енергопроизводителите да въвеждат програми за повишаване на ефективността“, казва Инара Скот. „Трябва да започнем да разглеждаме енергийната ефективност така, както разглеждаме енергията от възобновяеми източници – анализирайки систематично и премахвайки бариерите“.
Проучването на Скот – юрист с 10-годишен опит в сферата на правото и комуналните услуги – прави четири основни препоръки:
– препроектиране на рейтинговите структури;
– фиксиране на твърди цели;
– рационализиране на тестовете за ценова ефективност;
– преодоляване на пазарните бариери.
В момента при повечето дружества, които произвеждат енергия, схемата за възстановяване на разходите на инвеститорите се основават на стария рейтингов модел – колкото повече енергия се която се произвежда, толкова по-висока е доходността за акционерите. „Не бихте искали да санкционирате дружествата за продажбата на по-малко енергия,“ казва Скот.
Вместо това страните могат да въведат и използват рейтингови механизми, които да разчупят пряката връзка между обема на продажбите и приходите, въвеждайки насърчителни схеми за въвеждането на проекти за енергийна ефективност.
„Механизмите за разделянето на тези неща могат да добавят сложност в структурите на дружествата, но те са от съществено значение за елиминиране на екологично несъстоятелните рейтигови модели, които насърчават производителите на енергия да продават повече и ги наказват за ефективността им“.