Как покривите могат да превърнат сградите в електроцентрали
Само за един час върху Земята пада повече слънчева енергия, отколкото светът използва за една година – и соларните покриви са тук, за да я използват. Тези елегантни, високотехнологични панели променят начина, по който мислим за енергията, като генерират чиста електроенергия, която може да намали въглеродния ви отпечатък с до 80% и да спести хиляди от сметките за енергия. Соларните панели не само стават все по-ефективни и издръжливи, но и се вписват идеално в съвременната архитектура, превръщайки домовете в електроцентрали.
Тъй като енергийната ефективност заема централно място в строителството, устойчивата архитектура не е просто намаляване на потреблението на енергия – тя е свързана с производството на енергия на място. Слънчевите или фотоволтаичните (PV) инсталации набират популярност през последните няколко десетилетия като възобновяем източник на енергия за захранване на търговски и промишлени сгради, но също така и на офиси и домове.
Повечето търговски сгради имат плоски покриви, които осигуряват идеална опора и по-лесен достъп за фотоволтаични инсталации, отколкото скатните покриви. Еднослойните покривни мембрани Elevate, които са на пазара повече от 40 години, предлагат оптимално платно за соларни покривни инсталации.
Покривните мембрани на Elevate се отличават с висока устойчивост на атмосферни влияния, първокласна механична устойчивост, дълготрайност и могат да издържат на много високи или ниски температури. Компанията предлага и разнообразни аксесоари за покриви, които могат да се използват за справяне с най-сложните детайли, свързани с монтажа на фотоволтаични панели. Зад този подход се крият внимателно обмисляне и иновации.
Предвид факта, че инвестициите в соларни системи на покриви са дългосрочни, с продължителност 20-25 години, покривната система трябва да бъде изградена така, че да издържи дълго. Системата за плосък соларен покрив се състои от здрава покривна конструкция, пароизолационна бариера, изолация и хидроизолационна мембрана, върху която се монтират соларните панели. Наред с осигуряването на изолация и защита срещу природните стихии, покривната мембрана трябва да издържи на допълнителния пешеходен натиск по време на монтажа и поддръжката, както и на теглото на соларните панели и монтажните стойки.
Влияе ли цветът на покривната мембрана върху енергийната ефективност?
Светлите покривни мембрани, известни с високата си отразяваща способност, поглъщат по-малко топлина от по-тъмните покриви и допринасят за намаляване на енергията, необходима за охлаждане на сградата. Често се приема, че съчетаването на фотоволтаични панели с бели или светлосиви покривни мембрани повишава слънчевата ефективност. Едно задълбочено проучване, поръчано от Elevate и проведено от независимата консултантска компания 3E, обаче оспорва това предположение.
В това проучване учените изследват две реални соларни покривни инсталации, едната от които е хидроизолирана с EPDM мембрана, а другата – с бяла TPO мембрана, и измерват отразяващата способност при две различни условия на излагане на атмосферни влияния: първоначално и след три години. Очакваната връзка между цвета на покривната мембрана и дългосрочната ефективност на фотоволтаичната система не можа да бъде потвърдена. Това обаче не трябва да е изненада. Многобройни изследвания вече са потвърдили, че белите покривни мембрани обикновено губят до половината от първоначалната си отразяваща способност през първите 3 години.
Независимо от вида на соларната инсталация, на етапа на проектиране трябва да се вземе предвид цялата покривна система, за да се получи трайна покривна фотоволтаична система. Ако един слой се повреди, цялата система ще се повреди. Ако покривът трябва да се ремонтира, фотоволтаичната инсталация ще трябва да се демонтира и монтира отново след това, което ще доведе до значителни финансови и екологични разходи. Следователно изборът на правилните покривни компоненти от самото начало е от решаващо значение, за да се избегнат повреди и да се осигури високоефективно, стабилно и дългосрочно решение.
Снимки: Elevate