pixel

КЕВР запазва пределните цени за балансираща енергия

Енергийният регулатор реши да запази цените за балансираща енергия на сегашните им нива. Това стана ясно днес по време на обществено обсъждане в централата на КЕВР.

Според експертите на регулатора не съществуват обективни предпоставки и обстоятелства, които да обосновават необходимост от изменение на размера на прилаганите към момента пределна цена за сключване на сделки на пазара на балансираща енергия за регулиране нагоре: 202,00 лв./MWh, както и пределна цена за сключване на сделки на пазара на балансираща енергия за регулиране надолу: 0,00 лв./MWh.

За да оценят  състоянието на балансиращия пазар в България, експертите от КЕВР са извършили бенчмаркинг с румънската пазарна зона, с която е възможно най-скорошно обединение. В развитите пазари почасовите цени на доставчиците на балансираща енергия следват постигнатите цени на пазара ден напред, като така се постига обвързаност на двата пазара и не се допускат арбитражи. Подобна мярка осигурява пропорционалност на разходите за балансиране на пазарните участници в зависимост от почасовите цени на пазара. Постигнатата цена на пазара ден напред функционира като минимална цена за предложенията за регулиране нагоре и максимална такава за регулиране надолу. По този начин винаги цената за небаланси е по-неблагоприятна от тази на пазара ден напред. Така пазарните участници се стимулират да участват и на пазара на балансираща енергия с резервния си капацитет, става ясно от доклада на КЕВР.

Подобна е и ситуацията на румънския електроенергиен пазар. През 2016 г. ниските цени на електрическата енергия в региона понижиха значително средната цена на балансиращата енергия в Румъния, като средната й стойност за недостиг в периода януари 2016 г. – октомври 2016 г. е около 116 лв./MWh, докато отчетената на българския пазар е в размер на 181 лв./MWh. В същото време при анализ на почасовите цени е видно, че максималните им стойности (в пиковите часове) са съизмерими с тези на българския пазар – около 200 – 220 лв./MWh, т.е. по-ниската средна цена се дължи на значително по-ниската стойност на електрическата енергия за недостиг в офпиковите часове, в съответствие с ценовата крива на ПДН.

Към настоящия момент цените, предлагани от доставчиците на балансираща енергия в България, не са обвързани със спот цените на ПДН, а са постоянни на месечна база, което е причина за по-високите средни цени на българския балансиращ пазар. Повече ликвидност на пазара ден напред обаче би позволила определяне на референтна цена за балансиране, става още ясно от доклада.

publics.bg

Може да харесате още...