pixel

Кога си струва кондензното отопление?

кондензна технология

Често се подчертават предимствата на кондензната технология, тя е икономична и екологична. Но кога наистина си струва да направите този избор?

Как работи кондензната технология?
При конвенционалната отоплителна технология всъщност се използва само топлината, която може да бъде измерена при изгаряне на горивото. Останалото се губи като горещи отработени газове през комина. Тези горещи отработени газове все още съдържат топлина, която може да бъде технически възстановена и подадена към котела. Точно това прави кондензната технология. Тя специално охлажда горещите отработени газове, което създава водна пара. Когато се кондензира, горещата водна пара отделя енергия, известна като кондензационна топлина, която може да се използва за отопление. Чрез този процес кондензните котли преобразуват почти без загуби съдържащата се в горивото енергия в топлина.

Кондензният котел прави скритата топлина използваема
Кондензните котли правят използваема тази топлинна енергия, която при една остаряла технология излиза неизползвана през комина. Тази особено висока ефективност е възможна благодарение на охлаждането на отработените газове. Температурата пада дотолкова, че транспортираната вода се кондензира и отделя допълнителна енергия за отоплителната система.

По този начин се използват до 98%от енергията. Отработените газове преминават през втори топлообменник, през който се връща водата за отопление. Съответно температурата на връщане не трябва да е твърде висока. В противен случай кондензният ефект не може да се използва оптимално. Системи с малки отоплителни повърхности са по-скоро неподходящи. Те имат температура на връщане, която е постоянно по-висока от 55 градуса по Целзий. В най-добрия случай отоплителната система е проектирана за по-ниски температури в системата.

Кога си струва кондензното отопление?
Кондензното отопление си струва от техническа гледна точка, тъй като в сравнение с конвенционалните устройства то работи много ефективно. На практика това означава по-ниски разходи за отопление за същото количество топлина. В същото време допринася за запазването на ресурсите, тъй като по-ниският разход на гориво означава и по-малко щети за околната среда. В някои случаи собствениците на жилища трябва да подменят остарелия си котел и тук кондензното отопление си струва като дългосрочно решение. Сега има кондензни котли в много диапазони на производителност. Конструкцията на котела е много важна за осигуряване на икономическа ефективност.

Предпоставки за използването на кондензна технология
Що се отнася до въпроса кога кондензният котел си струва, разходите също играят решаваща роля. В допълнение към покупната цена на котела са необходими и модификации, които също водят до разходи. Това включва обновяването на системата за отгазяване и полагане на отвод за конденза. Специалистът, който ще прави инсталацията, може да определи колко струват тези две мерки, като инспектира системата и самата сградата.

Кога кондензното отопление си струва, зависи и от използваното гориво. В практиката са се утвърдили газовите и нафтените кондензни котли. Всяка отоплителна система изисква определени фактори. Газифицирането е от съществено значение за експлоатацията на газов кондензен котел. Резервоарът е основното изискване за отопление на нафта. В зависимост от това с кое от двете горива може да се отоплява по-икономично, може да се вземе предварително решение.

Ако изберете кондензно отопление, можете да избирате от различни системи, захранвани с изкопаеми и екологични горива. Най-често срещани са газов кондензен котел, кондензен котел с нафта и кондензен котел на пелети.

Съвети при закупуване на кондензен котел
За да сте сигурни, че експлоатацията на котела е печеливша в дългосрочен план, трябва да обърнете внимание на следните точки, преди да го купите:
– Кондензните котли се предлагат в много различни диапазони на работа. Подходящ за отоплителните нужди спектър на работа би бил A и O.
– Използването е свързано с разходи за обновяване на комина и система за отвеждане на кондензата.
– Трябва да бъде гарантирано захранването с гориво (газова връзка, резервоар за нафта и др.).
– Използваните радиатори трябва да се справят с ниски температури на подаване.

Може да харесате още...