pixel

Когенератори от Viessmann. Made in Germany

Фиг. 1: Когенератор на фирма ESS Energie Systeme & Service GmbH

Viessmann Group е една от водещите международни компании, производители на отоплителни системи.

Продуктовата програма на Viessmann с мощности от 1,5 до 116 000 kW обхваща стоящи и стенни котли на нафта и газ, сред които и комплексна гама кондензни котли с мощности от 3,8 kW до 6,6 MW, регенеративни енергийни системи като термопомпи от 1,5 kW до 2000 kW, соларни системи с вакуумно-тръбни и плоски колектори, котли на дърва, пелети и биомаса от 4 kW до 13 000 kW, когенератори, работещи с природен газ и биогаз с мощности от 18 до 401 kWel респ. от 36 до 549 kWth. Към групата наскоро се присъедини и холандския производител на енергийни водогрейни и парни котли до 120 MW HKB Ketelbouw.

Днес ще Ви представим дъщерната компания на Viessmann Group фирма ESS Energie Systeme & Service GmbH. Фирмата предлага предлагa когенератори както за природен газ, така и за биогаз до 401 kWel респ. до 549 kWth (Фиг.1). Специалистът в производството на когенератори ESS Energie Systeme & Service GmbH се присъединява към групата Viessmann през август 2008. Така Viessmann разширява продуктовата си линия с ефективни системи за когенерация. Освен серийното производство се изготвят и индивидуални проекти на когенератори. Фирмата се намира в Германия, област Бавария, гр. Ландсберг ам Лех.

Фиг. 2: Принципна схема за когенерация – 1. когенератор, 2. буфер, 3. котел за пикови моменти, 4.потребител

Какво е когенератор?
Когенераторът основно се състои от мотор, генератор и топлообменник. Задвиженият от мотора генератор произвежда 3-фазен променлив ток с честота 50Hz и с напрежение от 400V.  Електрическото свързване се прави на мрежа за нисконапрежение (0,4 kV). На фиг. 2 можете да видите принципна схема за когенерационна система. Принципно, произведената електрическа енергия може да се използва както за присъединяване към обществената мрежа, така и за аварийни случаи. Топлината мощност обикновенно се използва за отопление. При оразмеряване на такава инсталация трябва да се вземе предвид товара и обикновено се оразмерява от 10% до 30% от инсталираната отоплителна мощност, като това зависи от сградата. Например, за училища, университети, хотели и офис сгради това е около 10%, а за болници – около 25%.

Фиг. 3: Когенерация сравнена с конвенционална техника

Децентрална система
При производсвото на ток в централизираните конвенционални електроцентрали паралелно се произвежда и остатъчна топлина, която много често не се използва и се отдава в околната среда. Чрез правилното използване на тази топлина в сгради или производства се редуцират загубите и се намаляват вредните емисии. Когерерацията дава възможност за спестяване на първичнта енергия до 36% (фиг.3).

На фиг. 4 може да се види примерен когенератор Vitobloc 200 EM-140/207 с мощност 140 kWel. респ. 207 kWth.  Тази снимка илюстрира идеално немската прецизност относно техниката.

Фиг. 4: Vitobloc 200 EM-140/207 от ляво, дясно, отпред и отзад

Легенда:
1. Газов мотор;
2. Генератор;
3. Инсталация за почистване на отработените газове;
4. Шумозаглошител;
5. Стартер;
6. Газова част;
7. Смазочна система със стъкло за наблюдение;
8. Вътрешен охлаждащ кръг (пластинчат топлообменник);
9. Звукоизулационнен капак;
10. Вентилатор;
11. Шкаф за управление;
12. Еластично лагеруванеА. Връзка газ;
А. Връзка газ
B. Връщаща линия топла вода;
C. Подаваща линия топла вода;
D. Връзка отработени газове;
E. Изход кондензат.

Малките мотори на когенераторите от фирма ESS са снабдени с 4-цилиндрови двигатели, като следващите по-големи модели се произвеждат с 6 и 12- цилиндрови двигатели. Моторите използвани в тези когенератори се доставят от световно известни немски производители от автомобилната индустрия като MAN, VW и други. На фиг. 5 и 6 можете да видите техническите данни на когенератори работещи на природен газ и биогаз.

Фиг. 5: Когенератори работещи на природен газ от фирма ESS

Фиг. 6: Когенератори работещи на биогаз от фирма ESS

Предимства на когенераторите с един поглед:
– Производство съгласно директивата за газови уреди 90/396/EWG;
– Стартова инсталация със зарядно устройство и виброустойчиви акумулатори без нужда от техническа поддръжка;
– Работа на газ и биогаз;
– Пести време и разходи при планирането, монтирането и пускането в употреба благодарение на серийното оборудване;
– Дълги интервали между смазването и оптимална система за снабдяване със смазочно масло;
– Комплексно изготвени и тествани компоненти;
– Работен тест в завода на целия когенераторен модул;
– Система за дистанционно наблюдение.

Допълнителна информация за когенераторите на Viessmann можете да намерите на www.viessmann.bg

Може да харесате още...