pixel

Концепция за изхвърляне на биомаса помага за генериране на електроенергия

biomass

Окръг Рейн-Хунсрюк получи отличието Енергийна община на десетилетието. Областта между Мозел, Рейн и Сунвалд е неутрална за климата от три години. Миналото лято влезе в експлоатация завод за ферментация на биоотпадъци. Не само самият завод, но и концепцията за изхвърляне на биомаса в областта като цяло са фактори за значителния добив на електроенергия от органични отпадъци. Въпреки че в завода не се използват остатъци от храсти или дървесина, те стоят в началото на концепцията. В област със 103 000 жители изрязаните храсти и дървета, както и градинските отпадъци се събират от специална фирма на 127 събирателни пункта. Те се раздробяват, пресяват и попадат в три комбинирани топлоелектрически централи, които захранват регионалните топлофикационни мрежи. Тъй като това изхвърляне работи толкова добре, в контейнерите за органични отпадъци на целия район остават предимно кухненски отпадъци. Този много хомогенен отпадък е изключително подходящ за по-нататъшна преработка в завода за биогаз.

Тобиас Младек от компанията за събиране на отпадъци RHE обяснява: „Иновативното в нашата система е преди всичко пресата под високо налягане. Тя раздробява отпадъците подобно на преса за чесън, но разбира се, с много по-голяма мощност. При налягане от около 280 бара отпадъците се пресоват през ситото с размер на решетката осем милиметра.” Пластмасата и други примеси остават в камерата за балиране и по този начин се отделят почти 100%. В процеса на ферментация от пресата излиза много хомогенна маса, която вече е добре разбита, което прави процеса на разлагане стабилен и лесен за контрол. След около 23 дни във ферментатора газът и остатъците от ферментацията се прехвърлят в две големи съоръжения за съхранение. Складовете с форма на купол служат като буфер, газът и остатъците от ферментация могат да останат там, докато не бъдат събрани или използвани.

biomass

Отпадната топлина от този процес се използва и на самия обект. Остатъците от ферментацията се използват като тор в регионалното земеделие, газът се пречиства, след което се използва в две комбинирани топлоелектрически централи за генериране на електроенергия.

Един тон органични отпадъци доставя 130 стандартни кубични метра биогаз, което от своя страна отговаря на 350 киловатчаса. Всяка година се събират около 125 килограма биологични отпадъци на жител, което е рекордна стойност на национално ниво.

Преди 25 години цялата необходима електроенергия в областта трябваше да бъде внасяна, но в момента 276 вятърни турбини произвеждат електричество за повече от 300 000 домакинства. През 2020 г. около 337% от общото потребление на електроенергия в областта е генерирано от местна биомаса, фотоволтаици и вятърна енергия. Според експерти Райн-Хунсрюк е първият район в Германия, който е станал въглеродно неутрален в секторите топлинна енергия, електроенергия и отпадъци.

Може да харесате още...