pixel

Малайзийски учени правят батерии от тропически плодове

Инженери в Малайзия са решили да впрегнат биоразнообразието на страната в търсенето на алтернативни суровини за високотехнологични електронни продукти, като електрически батерии за електромобили. Те са открили, че бамбук, черупки от кокосови орехи и обелки от плода дуриан могат да бъдат превърнати в активирана форма на въглерода, използван за производството на компоненти за електрически батерии, известни като „суперкондензатори“.

Активният въглен обикновено се прави от въглища, но сега изследователите от университета в Нотингам Малайзия Кампус казват, че биха могли да произхождат от естествени, възобновяеми източници, осигурявайки доходи за населението в селските райони.

Растенията са лесно достъпни в тропическите страни, позволявайки устойчиво и екологично чисто добиване на суровината за въпросните компоненти. Освен всичко този нов процес може да доведе до 30% намаляване на разходите за материали за производството на компонентите на батерията.

Изследователите възнамеряват да се възползват пълноценно от новото си откритие, като адаптират суперкондензаторите за специфични цели и приложения, като например съхраняване на енергията при вятърни ферми и от морските вълни, захранване на аварийните врати на самолети, както и мобилни устройства.

greentech.bg

Може да харесате още...