pixel

Mercedes-Benz тества нова соларна боя

Mercedes-Benz

Mercedes-Benz съобщи, че в момента оценява 20% ефективно несилициево фотоволтаично покритие, което е значително по-евтино от конвенционалните соларни модули.

Mercedes-Benz сподели това, което описва като „ексклузивен поглед върху изследователските дейности и бъдещите технологии“, показвайки няколко иновации, които в момента се тестват.

Иновациите обхващат широк спектър от концепции – от очила с добавена реалност до алтернативи на кожените изделия, изработени от рециклирана пластмаса и биотехнологично произведени материали.

Сред нововъведенията е „ соларна боя“ – фотоволтаично покритие, предназначено за производство на енергия от превозни средства. Това покритие се състои от „иновативни соларни модули“ с дебелина само 5 микрометра, които се нанасят безпроблемно върху каросерията на автомобила като тънка паста.

Фотоволтаичната повърхност може да се нанася върху всякакъв материал, а защитният слой е нов вид боя на базата на наночастици, която позволява преминаването на 94% от слънчевата енергия. С тегло от 50 грама на квадратен метър, Mercedes-Benz работи, за да гарантира, че това покритие може да покрие всички външни повърхности на автомобила, независимо от формата или ъгъла.

Mercedes-Benz твърди, че ефективността на соларната боя е 20%. За средно голям офроудър с площ на слънчевия панел от 11 кв.м покритието може да генерира достатъчно енергия за изминаване на до 12 000 км годишно при идеални условия и на базата на слънчевото греене в производствената база на компанията в Щутгарт, Германия.

Представени са два оперативни примера. В Щутгарт един автомобил Mercedes-Benz обикновено изминава 52 км дневно, като 62% от това разстояние се захранва от слънчева енергия, която директно захранва високоволтовата батерия. В Лос Анджелис един клиент може да измине до 100% от дневното си пътуване, използвайки само слънчева енергия.

Mercedes-Benz предложи малко допълнителни подробности за клетъчната технология, но заяви, че соларната боя не съдържа редкоземни елементи или силиций. Материалът е направен от нетоксични, лесно достъпни суровини и може да се рециклира. Освен това производството му е значително по-евтино от това на конвенционалните соларни модули.

Това не е първата соларна инициатива на Mercedes-Benz. Преди почти три години компанията си партнира с Института за слънчеви енергийни системи ISE на Фраунхофер, за да разработи соларен покрив за своята концепция „Vision EQXX“, използвайки силициеви клетки.

Снимка: Cedric Streit, Unsplash

Може да харесате още...