pixel

Мерките за енергийна ефективност се превръщат в голям бизнес

Подобряването на климатизационните системи, подмяната на старото осветление с ново, полагането на изолация – всичко това може и да няма визуален ефект като соларните ферми и ветроенергийните паркове, но мерките за енергийна ефективност водят до намаление на въглеродните емисии при ниски разходи – и това все повече става голям бизнес.

Като цяло сградите са отговорни за около 40 % от въглеродните емисии. Затова мерките за енергийна ефективност са огромно перо в борбата с изменението на климата. С течение на времето постепенно те стават и съществен компонент от инвестиционния портфейл на инвеститорите, желаещи да се включат с финансиране в инвестиционни проекти, писа наскоро британското издание Business Green.

Инвестициите в подобрение на енергийната ефективност традиционно се разглеждат като нискорискови. Енергийните спестявания водят до натрупването на финансови ресурси. Това позволява натрупването на средства и изплащане на дивиденти. Инвестиционните организации, насочени към сферата на недвижимите имоти, могат да се възползват от това.

По света такива фондове държат около 430 милиарда долара, изчислява Business Green. Дори само малка част от тази сума да бъде насочена към проекти за повишаване на енергийната ефективност, това тотално ще „засенчи“ обема на сумите, които се инвестират в проекти за възобновяема енергия.

Ремонтите на жилищни сгради за подобрение на енергийната ефективност са твърде маломерни и не са интересни за инвеститорите. Затова повечето проекти са свързани с комерсиални постройки. Това включва най-вече офис сгради и търговски центрове, фабрики, индустриални сгради, електроцентрали. Във Великобритания все повече инвестиционни фондове, включително и такива, работещи с пари от пенсионните фондове, се насочват към инвестиции в енергийна ефективност. В тази посока работят и все повече банки и други видове инвеститори.

greentech.bg

Може да харесате още...