pixel

Най-сериозните грешки при третиране на водата в отоплителните системи

В предишни публикации ви запознахме с препаратите и оборудването за отстраняване на котлен камък и за третиране на отоплителни, климатични и слънчеви инсталации.

Целта на настоящата статия е да ви посочим основните грешки, които се допускат при обработка на водата в посочените инсталации.

1. Да не се проверява състоянието на инсталацията прeди третирането ѝ

Препоръчва се да се направи проверка за контрол на плътност на инсталацията преди да започне рехабилитацията, за да се избягнат последващи течове.

Ако е инсталиран водомер на допълващия/захранващ вентил на системата, проверете дали работи и проверете за отсъствие на течове.

2. Да се промива инсталацията само с вода

Най-сериозната грешка, която е много често срещана при третиране на инсталацията, е обикновено изпразване, промиване с вода и последващо презареждане с вода от водопровода, без да се използва специфичен почистващ препарат. Това означава, че утайките и твърдите отлагания няма да бъдат отстранени от инсталацията и ще продължат да циркулират, защото се разтварят частично в чистата вода, която се окислява. Този факт води до значителни рискове от повреда, особено при високоефективни компоненти като пластинчати топлообменници, термостатични вентили и др. Инсталация, измита само с вода, остава мръсна с всички свои проблеми, повреждайки преди всичко новите високоефективни компоненти.

3. Отоплителната инсталация да се обработва само с полифосфати

Използването на полифосфати или други вещества, които се употребяват за стабилизиране на твърдостта на битова гореща вода (отворена система), няма дългосрочна ефективност в отоплителните системи.

Защо?

Полифосфатите са стабилни до максимална температура 55-60°C, но при тези температури имат много ограничена по време трайност. В затворени системи с постоянни температури от 55-60°C и при наличие на други примеси в инсталацията, като утайки и др. , може да се формират много твърди утайки в най-горещите части на инсталацията. Инхибиторите за отоплителните системи са много по-устойчиви на хидролизата и на въздействието на температурата, запазвайки тяхната ефективност в продължение на години.

4. Да не се изплаква достатъчно след промиване на инсталацията

Остатъците от почистващия препарат в процеса на пълнене на инсталацията с инхибитора  могат частично да го консумират и по този начин да не се получи желания резултат – санирането на инсталацията. Преди да заредите инхибитора в системата, винаги изплаквайте много добре!

5. Да се допълват слънчевите инсталации с гликол

Смесите от гликол, които имат pH под 7,5, изискват акуратно промиване на системата и пълна смяна на гликола. Доливането на гликол не се препоръчва, защото старият гликол бързо разгражда новия, което прави операцията безполезна. Никога не смесвайте антифризни течности от две различни марки, освен ако тяхната съвместимост не е потвърдена с информационния лист за безопасност (например, ако и двата продукта имат един и същ производител). За слънчеви и геотермални системи използвайте само НЕТОКСИЧНИ течности на базата на пропилен гликол. Това важи и за всички отоплителни системи, които имат битермичен топлообменник, който произвежда битова гореща вода и топла вода за отоплителната система.

6. Да не се извършва периодичен контрол на третираната инсталация

С рехабилитацията (промиването) на отоплителната система всички вътрешни повърхности на тръбите и компонентите ще се почистят; всички части със започнала корозия ще бъдат декапирани. Вложеният инхибитор филмира незасегнатите от корозия повърхности, докато повърхностите, които са подложени на активна корозия, трябва да бъдат инхибирани (корозията да се отстрани) и след това да бъдат покрити от защитния филм. Това може да доведе до значителна консумация на инхибитора и вследствие на това най-малко след 6 (максимум 12) месеца е много важен контролът на правилното дозиране на инхибитора.

7. Да се третира отоплителната инсталация с грешен препарат

Използването на продукти за обработка, неподходящи за вида на инсталацията, може да причини значителни щети на всички компоненти, налични в системата.

За допълнителна информация относно продукти и съоръжения за третиране на отоплителни, климатични и слънчеви инсталации можете да ни потърсите тук.

Може да харесате още...