pixel

„Наноцветя“ могат да накарат следващото поколение соларни клетки да „цъфнат“

„Наноцветя“ могат да накарат следващото поколение соларни клетки да „цъфнат“

Изследователите често търсят начини да заимстват модели и структури от природата, защото те са най-устойчиви и ефективни. Сега екип от държавния университет в Северна Каролина е разработил структура на „наноцветя“ от германиев сулфид (GES) – технология, която носи големи надежди за приложение в устройства за съхранение на енергия и по-ефективните соларни клетки. Тайната на този материал е в ултратънките венчелистчета, които осигуряват голяма площ, концентрирана в малка част от пространството.

Изследователите са създали подобната на цвете структура, като първо за загрели GES на прах в пещ, достигайки до точката на изпарение. След това издухали парата към по-хладна зона на пещта, където GES се отложил слоести листове с размери от порядъка на 20 до 30 нанометра дебелина и до 100 микрометра дължина. От тези листове се оформили структури на цветя, подобни на карамфил или невен, тъй като всички слдващи слоеве „изниквали“ от основата на първите пластове.

GES е полупроводник материал, който е привлекателен за използване в соларните клетки, защото е евтин и нетоксичен, а атомната му структура го прави добър в усвояването на слънчевата енергия и превръщането й в използваемо електричество. Ала слънчевите клетки далеч не са единствените потенциални приложения за тази нова технология на наноцветята.

„Това би могло значително да увеличи капацитета на литиево-йонните батерии, например, тъй като подобна тънкослойна конструкция с по-голяма площ може да побере повече литиеви йони“, казва д-р Линю Цао, който е съавтор на доклада и преподавател в университета. „По същия начин тази цветовидна GES структура може да доведе до увеличаване на капацитета на суперкондензаторите, които се използват и за съхранение на енергия“.

източник: greentech.bg

Може да харесате още...