pixel

Нов метод на 3D печат ще позволи създаването на сферични слънчеви панели

3dsolarcells

Група изследователи от университетите в Хюстън и Колорадо в Боулдър са открили начин да се използват еластомерни или напълнени с въздух топки като щампа за производството на извита електроника – умни лещи, соларни панели и други триизмерни електронни устройства. Съществуващите производствени технологии, включително микротехнологиите, не работят с извита триизмерна електроника, а само с двумерни, плоски устройства.

Все повече и повече електронни устройства изискват внедряването на сложни 3D форми – от оптика до носима електроника. Резултатите от проучването са публикувани от списанието Nature. Успехът е постигнат благодарение на конформния 3D печат (CAS). Той работи по следния начин: балонът е покрит с уретанов каучук, за да създаде среда за щамповане, в която е потопено сглобяемо електронно устройство, след което сглобените компоненти се отпечатват на заоблени повърхности. Така учените успяват да произведат извити електронни устройства, включително полусферични слънчеви клетки, кремъчни пелети, фотосензори и интелигентни контактни лещи.

3dsolarcells

Авторите на изследването твърдят, че са създали полусферична слънчева батерия, която може да абсорбира повече светлина от плоския еквивалент. Все още не е ясно дали този метод може да бъде приложен за производството на традиционни фотоволтаични панели (PV) и интегрирани в сгради (BIPV) такива, но повишаване на ефективността е отбелязано и в двата сектора на слънчевата промишленост.

Може да харесате още...