pixel

Нов полимер намалява разходите за производство на фотоволтаични клетки

Органичните полимери се използват в слънчеви батерии, светодиоди, сензори и много други устройства. Един конкретен вид полимер, наречен S-PPV, преди беше считан за теоретично обещаващ, но от техническа гледна точка беше почти невъзможно да се получи. Въпреки това, след много години работа, екип от Виенския технологичен университет идентифицира нов процес за химически синтез на S-PPV, който в момента е патентован. Според Флориан Глекклофер, учен от Института по приложна синтетична химия във Виенския университет, PPV са полимери, които имат отлични технологични свойства. Те взаимодействат със светлината и провеждат електрически ток толкова ефективно, че представляват голям интерес за използване в слънчеви клетки и светодиоди.

Тези полимери имат дълга твърда въглеводородна структура, към която са прикрепени определени странични групи. В зависимост от избраната група, може да се зададат електронните свойства на материала. Досега на практика се използват О-PPV полимери, страничните групи от които са свързани с основната верига чрез кислороден атом. Но ако кислородните групи се заменят със сяра, това ще създаде нов S-PPV, който ще има различни свойства. Например, той може да подобри цялостната стабилност на полимера и трансфера на електрически ток. След четири години упорита работа, многобройни опити и грешки, екипът учени най-накрая намира надежден метод за производство на S-PPV – използвайки микровълново лъчение.

Подходящи мономери са полимеризирани, последвано от модификация на страничните групи. Реакцията протича в рамките на няколко секунди. Цветът на материала се променя по време на процеса, така че дори може да се види как това се случва. Ръководителят на проекта е изключително уверен в търговските перспективи на новата технология. Той твърди, че синтезът използва евтини материали и не изисква скъпи катализатори. Методът може да бъде мащабиран до промишлена употреба и да се създаде продукт с подобрени електронни свойства.

Може да харесате още...