Нова „поточна“ батерия може да позволи по-евтино, по-ефективно съхранение на енергия
Изследователи от Масачузетския технологичен институт са проектирали нова, „поточна“ акумулаторна батерия, която не разчита на скъпи мембрани за генериране и съхранение на електричество. Устройството един ден може да позволи по-евтиното и мащабно съхранение на енергия.
Прототипът с големината на човешка длан генерира три пъти повече енергия на квадратен сантиметър от други системи без мембрана – това е енергийна плътност, която е в пъти по-висока от тази на много от литиево-йонните батерии и други комерсиални и експериментални системи за енергийно съхранение.
Устройството съхранява и освобождава енергия в механизъм, който разчита на един феномен, наречен „ламинарен поток“: две течности се изпомпват през канал, провокирайки електрохимични реакции между два електрода за съхраняване или освобождава енергия. При подходящи условия двете течности в потока се движат паралелно, почти без да се смесват. Потокът естествено отделя течностите, без да се изисква скъпа мембрана.
Реактивите в батерията се състоят от течен разтвор на бром и гориво от водород. Групата учени избрала да работи с бром, тъй като химичното вещество е относително евтино и е достъпно в големи количества.
В допълнение към ниската цена на брома и изобилието му, химическа реакция между водород и бром носи голям потенциал за съхранение на енергия.
Ала проектите за батерии с водородни горивни клетки и бром до този момент винаги са водели до смесени резултати: бромоводородната киселила разяжда мембраната на батерията, ефективно забавяйки реакциите, нужни за енергийно съхранение, и намалявайки живота на батерията. За да заобиколят тези проблеми, учените избрали едно просто решение: да извадят мембраната.