Нови печки на пелети в София ще има, но… не и тази зима
Въпреки че кметът Йорданка Фандъкова обеща до 2021 г. 30% от старите отоплителни уреди на 55-те хиляди домакинства, които ползват дърва и въглища, да бъдат подменени, едва следващото лято ще бъдат монтирани първите 140 нови печки по един от проектите на общината за подмяна им. Той стартира в началото на тази година и има бюджет за общо 5 хиляди домакинства в града. Общината тепърва ще приема заявления за участие по него от януари, ще сключва договори през май, а лятото ще извърши монтажа на новите печки. Това стана ясно от думите на зам.-кмета Йоана Христова, която обяви следващите стъпки по проекта на пресконференция в петък.
Другият проект на Столичната община, който се финансира по „Околна среда 2014 – 2020 г.“, е за 15 хил. отоплителни уреда. Но и по него няма раздвижване. Пилотно бяха поставени 30 нови печки в квартал „Нови Искър“, а през това лято бяха подадени общо 5875 заявления за участие от различни квартали, но не е ясно дали и кога печките им ще бъдат сменени.
Всичко това говори за липса на комуникация и разбиране между местната власт и гражданите, която със сигурност е един от основните проблеми, водещи до буксуването на проектите за по-чист въздух. Домакинствата не искат да подменят евтините си стари печки с нови, защото използването им ще излезе по-скъпо – вместо дърва трябва да се купуват пелети или да се ползва природен газ. Общината пък бърза да се хвали с новите мерки, без да разбира, че преди всичко трябва да заеме роля на партньор – предлага монтаж на нов уред, след което оставя гражданите да поемат разходите по него.
Дори и когато изпълни проекта по програма LIFE и подмени (и на първо място намери желаещи за това) печките на 5 хиляди домакинства, количеството на ФПЧ 10 ще намалее само със 74 тона годишно, а на първия етап с новите 140 печки – само с 2 тона годишно. Това въобще не изглежда впечатляващо, ако имаме предвид мащаба на проблема.