pixel

Обичайни грешки при планиране на отоплението в производствено хале

hale

Отоплението на големи зали и халета влияе на бюджета и свободата на действие на компаниите повече от всякога, тъй като цените на енергията растат, а екологичните разпоредби стават по-строги. Но кое решение е енергийно най-ефективно и устойчиво? Компаниите нямат много свобода да експериментират. След като бъдат инсталирани, отоплителните системи и уреди обикновено остават в експлоатация до 20 години. Затова е още по-важно е да се инвестира достатъчно време в планирането на отоплението, преди да се правят инвестиции.

На този етап трябва да избягвате следните грешки:

1. Бързо и повърхностно проучване на съответните закони за строителство на нови халета.

Законите обикновено са сложни. Само с едно повърхностното проучване можете сами да си заложите клопка.

2. Да се отнасяте към едно хале като към офис сграда

Офисите обикновено са добре изолирани помещения с ниски тавани. Техният обем е почти идентичен с полезната зона,  следователно отоплението на цялото помещение не е загуба на енергия. Съвсем различно обаче е положението при промишлените и търговските сгради. Всеки, който подхожда към това, както при отоплението на многоетажни сгради, пилее топлина и пари. Защото обикновено е напълно достатъчно, ако работната зона е топла – обичайно това са долните два метра на залата – в зала с височина на тавана десет метра това са само 20% от обема. Или дори само частта, в която работят хора.

При такъв подход на целево отопление се прилага следният принцип: колкото по-малко е съотношението между използваемата площ и общия обем, толкова по-решаващо е качеството на топлопредаването. Инфрачервените нагреватели постигат високо качество и в комбинация с интелигентно управление може да се спестят до 70% енергия в сравнение с класическото отопление.

3. Няма изготвен детайлиран профил на потреблението и на изискванията

Помислете предварително какво характеризира новото хале. Къде точно в халето служителите се нуждаят от топлина, къде може да остане по-хладно? Какъв е обменът на въздуха в залата? Колко отпадна топлина вече е произведена от машините и системите? Как това може да се използва разумно?

Ако знаете тези параметри, направите спецификация на изискванията и създайте подробен профил на използването, една бързо реагиращата отоплителна система с интелигентно управление на залата може да се напасне към нуждите ви като костюм по поръчка.

4. Да се откажете от  свързване и интелигентен контрол

Лукс ли е интелигентното управление? Излишен трик ли е свързването в мрежа? Не, дигитализацията е от съществено значение, за да се затоплят залите по енергийно ефективен начин и да се направят огромни спестявания в бъдеще. Затова трябва да се уверите, че отоплителната система за новото хале е дошла в епохата на дигитализация. Мрежовите устройства, съвременният софтуер за управление и анализ правят възможно адаптирането на отоплителните системи към динамиката на залата и по този начин се пести енергия.

5. Следите само инвестиционните разходи

Фокусирате се само върху първоначалните инвестиционни разходи при вземане на решения? Това също може да бъде грешка. Защото още по-важни са общите разходи, които се правят през целия жизнен цикъл на отоплителната система – включително разходите за обслужване, поддръжка и ремонт. Особено интересна част от тази Обща стойност на собствеността (TCO) са разходите за потребление. Тук не трябва да позволявате на доставчика да се измъкне само с преценка. В днешно време е възможно лесно да се предостави подробна и надеждна информация в съответствие с DIN V 18599 – включително информация за годишните нужди от първично енергийно потребление, разходите за енергия и емисиите на CO2. Това е информация, която ви дава сигурност при планиране и вземане на решения.

6. Не проверявате внимателно производителя

По пътя към икономичното отопление за новото хале трябва не само внимателно да се изследва качеството на устройствата, но и компетентността на производителя. Може ли компанията да предостави достоверни препоръки? Колко дълго производителят предлага услуги и доставка на резервни части? Ако компанията има собствен отдел за научноизследователска и развойна дейност, това също е надежден показател за компетентност и опит.

Може да харесате още...