pixel

Общини ще стимулират слагането на очистващи филтри на комините

Поставяне на очистващи филтри на комините на домакинствата, промяна на горивната база в определени райони или определяне на зони с ниски емисии са част от мерките, които ще могат да приложат общините, съгласно промените в Закона за чистота на атмосферния въздух. Очаква се той да бъде разгледан в пленарната зала през следващата седмица, коментираха на семинар за журналисти министърът на околната среда и водите Ивелина Василева и директорът на дирекцията „Опазване чистотата на въздуха“ в Министерството на околната среда и водите /МОСВ/ Иван Ангелов.

Чистотата на въздуха в населените места е отговорност на местните власти, те трябва да организират трафика, миене на улиците и да предприемат мерки за подобряване на качеството на въздуха, коментира Ангелов. По думите му основен проблем у нас са фините прахови частици, за което страната ни има и наказателна процедура за превишенията в 29 града. Основни източници на замърсяването са битовото отопление и транспортът. През последните години в голяма част от измервателните пунктове има подобрение и броят на превишенията значително намалява, отбеляза Ангелов.

С промените в закона общините ще могат да ограничават влизането на замърсяващи автомобили в някои райони на населените места, да вземат решения за генерална смяна на начина на отопление в тях или в определени квартали, да стимулират поставянето на очистващи филтри на комините, където се ползват твърди горива за отопление. Ако бъдат доказано ефективни подобни филтри, ще подкрепим поставянето им, коментира Ангелов. По думите му обаче преди няколко години в Дания са се отказали да ги ползват, тъй като имат високоенергийна консумация – около 400 вата на час.

За подобряване на чистотата на въздуха в страната и за подпомагане на общините за справяне с проблема, средства са заложени в нова приоритетна ос на оперативната програма „Околна среда“ /2014-2020 г./, отбеляза министърът на околната среда и водите Ивелина Василева. Общата стойност на приоритетната ос е близо 120 млн. лева.

Влизането в сила на закона ще даде по-големи възможности и на МОСВ да въздейства върху общините, посочи Ангелов. Лична санкция до 5000 лева ще може да се налага на кметове, ако не разработват общинска програма за чистота на въздуха или не прилагат заложените в нея мерки. Ще могат да се санкционират и други отговорни длъжностни лица.

dariknews.bg

Може да харесате още...