pixel

Охлаждане и отопление с прозорци, пълни с вода

Нови проучвания показват, че стъклото, напълнено с вода, може да се използва за отопление и охлаждане на сгради. Д-р Матиас Гутай от университета в Лафбъро проучва тази идея повече от 10 години. Последното му изследване в сътрудничество с д-р Аболфазъл Кейбари от Техническия университет в Кайзерслаутерн, публикувано в списание Energy and Buildings на издателство Elsevier, демонстрира как стъклото, напълнено с вода (WFG), може да революционизира енергийната ефективност и дизайна на сградите. Резултатите от изследването показват, че WFG системите работят добре във всички климатични зони, обитавани от хора. В студен климат сградите се поддържат топли, а в топъл – охладени, без да е необходимо ползването на допълнителни климатични системи.

WFG представлява междинен воден слой в стъклопакет, където водата е практически невидима, воден резервоар и скрити в стените тръби, които свързват стъклопакетите с резервоара. Д-р Гутай е превърнал тази идея в работен проект и е създал две пилотни сгради в различни климатични зони – Унгария и Тайван, които използват WFG като част от по-голяма механична система. WFG системата позволява на така наречените водни къщи да се охлаждат и отопляват, без да се изисква допълнително захранване с енергия през по-голямата част от годината. Когато е топло, водата абсорбира външната и вътрешната топлина. След това тази топла вода се извежда в резервоара за съхранение, който може да бъде ситуиран под основите на сградата или някъде в сградата. Когато температурата на въздуха спадне, натрупаната в резервоара топлина може да бъде върната към стените за отопление на сградата. Алтернативно, съхранената топлина може да се използва за битова гореща вода. Д-р Гутай е разработил и по-сложна версия на системата, добавяйки термопомпа, която може да загрява и охлажда водата в зависимост от сезона.

Тестовете, използващи данни, събрани от двета „водни къщи“, показват, че в сравнение с двойните стъклопакети от ниско емисионно стъкло, системата WFG осигурява икономия на електроенергия за климатични системи от 47 до 72%, в зависимост от климатичната зона. В сравнение с тройните стъклопакети от ниско емисионно стъкло WFG спестява от 34% до 61% електроенергия. Тестовете показват също, че съвременните технологии за стъкло могат да доведат до по-големи икономии на енергия, ако се обърне повече внимание на подобряването на слънчевата абсорбция, а не на изолацията.

В момента стъклото е пасив за сградите, защото през него най-много се влошава вътрешния климат, акустиката и енергийната ефективност. WFG променя тази парадигма и превръща стъклото във възможност за устойчиво строителство“, коментира д-р Гутай.

Може да харесате още...