pixel

Органични соларни фолиа захранват модулни жилищни единици

Asca

Екип от университета в Щутгарт е разработил модулна жилищна единица за Solar Decathlon Europe, която може да се използва за добавяне на етажи към съществуващи сгради. Енергията се осигурява от органични соларни фолиа на Asca, които са структурен елемент на фасадата.

Solar Decathlon Europe е студентско състезание за устойчиви сгради. Отбори от европейски университети, всеки от които е разработил собствена къща, ще се състезават в десет индивидуални дисциплини. Става дума не само за архитектурния дизайн, но и за устойчивостта – както при избора на материали, така и при експлоатацията на сградата.

Екипът на Щутгартския университет работи три години над Collab, модулната сграда, която е проектирана като пристройка. Тя се състои от конструктивна дървена решетка, която се поставя върху съществуващата сграда. След това в нея се вмъква жилищната единица. Тя от своя страна може да бъде проектирана индивидуално. Освен функционалните стени и интелигентните мебели, като прибиращо се легло и бюро, жилищната единица включва и всички технически компоненти, като кухня, баня, система за отопление и охлаждане.

Asca

Създайте жизнено пространство бързо и лесно

Екипът от Щутгарт иска да противодейства на проблема с оскъдното жилищно пространство, особено в студентските градове, тъй като малките жилищни единици са предназначени за един човек. Но, разбира се, предвид са взети и качеството на живот и архитектурата. Жилищните помещения, например, не се простират до ръба на носещата сграда. По този начин се създава отворено пространство, което може да се проектира индивидуално, но е оградено от поддържащата дървена решетка.

Повече комфорт със соларни фолиа

Пролуките в дървената решетка са запълнени с метална мрежа, в която са интегрирани полупрозрачни соларни модули. Те се състоят от органични соларни фолиа, предоставени от Asca, производител от Кицинген. От една страна, те предоставят енергията за жилищната единица, а от друга, осигуряват сянка и подобряват комфорта в помещението. Тъй като фолиото е полупрозрачно, то пропуска слънчевите лъчи през зимата, а през лятото част от тях се блокира, което намалява необходимостта от охлаждане и осигурява по-приятни температури.

Соларното фолио доставя енергия и гарантира естетика

Тъй като органичните соларни фолиа могат да се проектират свободно по отношение на цвят, форма и размер, соларната фасада може да се адаптира в зависимост от енергийните изисквания на жилищния блок и неговата ориентация. Те също така позволяват индивидуален и естетичен дизайн и генериране на устойчива енергия. Освен това модулите са изключително леки. Това позволи на студентския екип да ги инсталира бързо и лесно. За да намерят идеалното разположение на модулите върху фасадата, студентите предварително симулират потреблението на енергия, вътрешната температура и дневното осветление в кампуса на Solar Decathlon Europe във Вупертал.

Снимки: Asca

Може да харесате още...