Отбелязваме 3 години от ядрената авария във Фукушима
Вчера се навършиха 3 години от ядрената катастрофа във Фукушима, при която местната атомна електроцентрала бе разрушена до основи от земетресение и последвалото го мощно цунами. Аварията разруши живота и поминъка на стотици хиляди души, живеещи в региона, и повлия живота на милиони по целия свят.
“Ядрената индустрия се надява, че японският народ и света ще забравят за жертвите и за ужасяващите уроци от Фукушима. Надяват се, че ще могат да рестартират стари опасни ядрени реактори и че останалата част от света ще купува японска ядрена технология. Те промотират една енергийна система, която зависи от остарели, мръсни и опасни технологии, работещи с ядрено или друго изкопаемо гориво”, заяви Юничи Сато, директор на „Грийнпийс” Япония.
Три години след аварията японските власти се борят с последствията от ядрената катастрофа. Периодично обществеността разбира за нови и нови вторични аварии на мястото – разливи на радиоактивна вода, течове от резервоари, облъчени хора. Последният случай е от февруари, когато отново бе регистриран теч на заразена вода.
Икономическите щети от аварията се измерват в милиарди долари. Разходите за справянето с авариралите реактори вече излязоха извън контрол и изконсумираха бюджетите на Япония за справяне с извънредни ситуации. В допълнение към това спирането на другите ядрени реактори принуди страната да разчита изцяло на вносни горива. Разливите на радиоактивна вода провокираха няколко страни да забранят вноса на риба и морски продукти от Япония, което допълнително ощети икономиката на страната.
„Компанията TEPCO и японското правителство не само не успяха да удържат под контрол ядреното бедствие, но не успяха и да помогнат на жертвите на Фукушима и гражданите на страната. Стотици хиляди изселени семейства все още не са получили адекватна компенсация, с която да могат да продължат напред с живота си“, коментират от Грийнпийс.
Миналият месец еко-организацията изпрати представители на Корея, Индия, Полша, Франция и Германия във Фукушима, за да се срещнат с някои от жертвите и свидетелите на катастрофата 3 години по-късно. Една от жертвите, Кеничи Хасегава, който преди 3 години е бил собственик на млечна ферма в региона, сподели: “Моята страна е разрушена. Аз съм фермер, който не може да събере реколта. Не мога дори да започна да описвам какво изгубихме в това бедствие. Трябва да помним, че ядрената енергия е най-ужасната. Не трябва да оставяме това мръсно нещо на следващото поколение.”
В Япония и навсякъде по света „Грийнпийс” изразява своята съпричастност с жертвите на Фукушима с различни акции – показвайки, че хората по света помнят катастрофата.
Фукушима е най-страшната ядрената катастрофа досега – все още няма технологично решение за хилядите тонове радиоактивна вода, която всеки ден се използва за охлаждане на гръмналите реактори. Милиарди бяха похарчени от японското правителство, но по никакъв начин ситуацията да е подобрена.
„Грийнпийс” няма да позволи уроците от тази катастрофа да бъдат забравени и настоява да се сложи край на ерата на ядрен риск. Крайно време е човечеството да премине на чиста, безопасна и възобновяема енергия.