Отопление в малка къща
Всеки детайл е от решаващо значение в малката къща – важно е какво да внесеш и какво да остане навън. Този въпрос важи и за отоплението.
Една малка къща обикновено е с размер от около 15 до 30 квадратни метра. Понякога тя е здраво закотвена, друг път е мобилна, понякога е изградена от модулна система или е възможно най-индивидуална. Отоплението обаче трябва да присъства в нея. Но кой модел е подходящ за тази конкретна форма на жилище и за този стил на живот?
Важни предпоставки за отоплението в малката къща
Съществуват различни версии – къща на колела с променящи се местоположения, напълно самодостатъчна и без възможност за свързване с електричество или газ. Малката къща може също да бъде здраво закотвена и свързана с инфраструктурата в дадено населено място, например в къмпинг. Тези варианти позволяват голям брой отоплителни модели или ограничават избора.
Общото между тези къщи е, че те обикновено имат само външни стени и са по-слабо изолирани от конвенционалните. Въздухът под къщата на колела, например, държи краката ви студени. При този вариант теглото на нагревателя също е фактор, който трябва да се вземе предвид.
Други фактори, които влияят върху избора на отоплителна система, са различните структурни изисквания, наличието на връзки за газ или електричество, разходите за придобиване и експлоатация, личните изисквания за устойчивост и комфорт, като например възможността за регулиране на топлината.
За носталгичните: печка с камина
Ако престоят в малката къща не е ежедневие, а бягство от ежедневието, огънят, който пука в камината, е романтична идея. Дървото е възобновяемо гориво, което може да се използва за отопление. Печките на дърва са евтини за закупуване, както и самото гориво. Недостатъкът е, че няма възможност за регулиране, т.е. без огън в къщата е твърде студено, а с пламтящите пламъци бързо става твърде топло. Необходимата външна въздушна връзка коства повече усилия за инсталиране, особено при мобилния вариант. Освен това печките трябва да се почистват редовно и да се спазват специални правила по отношение на безопасността и образуването на сажди.
Компромисът: печка на пелети
Общото между печката на пелети и камината са възобновяемото гориво, ниският въглероден отпечатък и приятната топлина. Печката на пелети може да работи напълно автоматично и дори да се управлява със смартфон. Топлината се регулира, а задачи като чистене на пепел и други остатъци намаляват. Този лукс обаче прави печката с пелети по-скъпа. Мястото за съхранение на горивото трябва да бъде планирано по същия начин, както при печката на дърва. Малката къща трябва да има електрическо захранване, за да работи печката на пелети.
Ефективно: отопление на газ
Газовото отопление затопля помещенията и водата и има висока степен на ефективност. Самото гориво идва от бутилка, резервоар или – ако има такава – от тръба. За разлика от дървото обаче, неговият екологичен баланс е по-лош. Компактният газов котел, например, може да работи с газ. Като преносител на топлината може да се използва подово отопление или вграден въздушен нагревател.
Дискретно: инфрачервено отопление
Инфрачервените нагреватели работят на електричество и отделят приятна лъчиста топлина. Те могат да се монтират директно върху стената или тавана като панели. Изискванията за пространство, монтаж и поддръжка са ниски. Недостатъците са ниска ефективност и относително високи експлоатационни разходи. За да се постигне комфортна температура в помещението, е необходима повече енергия, отколкото при всяка друга отоплителна система. Екологичният баланс може да бъде подобрен, ако електричеството идва от възобновяеми източници. Фотоволтаичната система е възможна, но има своите клопки, като например ограничено пространство върху малкия покрив и нужда от система за съхранение на електроенергията, която да захранва инфрачервеното отопление дори в облачни дни.
Гъвкаво: електрическо повърхностно отопление
Електрическото повърхностно отопление, при което отоплителни кабели, нагревателни рогозки, въглеродни фолиа или нагревателни тъкани са положени в пода, стената или тавана, е практически невидимо. Ниското тегло е допълнителен плюс за мобилността на малката къща. Затоплянето на помещенията става незабавно, не са необходими дълги фази на нагряване.